Vatikan, çocuk istismarcısı Apuron’u görevinden uzaklaştırdı

Vatikan, Roma Katolik Kilisesi Guam Adası Başpiskopos’u Anthony Apuron’u, çocuklara cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla görevden aldı. 

Guam Başpiskopos’u Anthony Apuron, çocuklara cinsel taciz suçlamasıyla görevden alındı. Papa tarafından görevden alınan Apuron, Vatikan mahkemesi tarafından bir yıl önce 3 kişiye cinsel istismardan suçlu bulundu. Apuron, suçsuz olduğunu iddia ederek bir üst mahkemeye müracaat etti. Vatikan Doktrin ve İnanç Kongresi mahkemenin kararını onayladı. Vatikan’ın kararında, “Guam vatandaşı olan 73 yaşındaki Apuron görevden alınmış, geçici bir süre de olsa Guam Adası’nda yaşaması yasaklanmıştır” ifadesi yer aldı.

Apuron’a karşı ilk cinsel taciz suçlaması 2016 yılında o zamanlar bir papaz yardımcısı olan 50 yaşındaki bir cinsel istismar mağduru tarafından yapıldı. Ardından diğer mağdurlar da şikayette bulundu. Vatikan, bu kararın son mahkeme kararı olup temyiz yolunun kapalı olduğunu kaydetti. Apuron, 1986 yılından beri Guam başpiskoposu olarak görev yapıyordu.

Katolik kilisesinin güvenirliliği, Şili, Avustralya, Fransa, ABD ve Polonya’da rahiplerin çocuklara cinsel taciz uygulamaları sebebiyle yıkılmış ve kilise mağdurlara milyarlarca tazminat ödemek zorunda kalmıştı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin