Van’da 13 ton uyuşturucu imha edildi

0
uyuşturucu

Van genelinde son yıllarda polis ve jandarma ekiplerinin ele geçirdiği ve adli emanette bekletilen yaklaşık 13 ton uyuşturucu madde, bin 100 derecelik fırında yakılarak imha edildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığının sorumluluk alanında polis ve jandarma ekiplerince 2017-2018 yılları arasında düzenlenen operasyonlarda ele geçirildikten sonra mahkemesi sonuçlanan 12 ton 996 kilo 116 gram farklı tür ve muhteviyattaki uyuşturucu madde ile 23 adet tablet, yoğun güvenlik önlemleri arasında Edremit ilçesindeki çimento fabrikasına getirildi.

Burada güvenlik güçleri tarafından fırınların olduğu bölüme taşınan uyuşturucular, yakılarak imha edildi. Bu arada, uyuşturucunun imhası sırasında güvenlik güçleri kokudan etkilenmemek için maskeli önlem aldı. İmha edile uyuşturucuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, 10 tonu eroin, 3 tonu esrar ve diğer maddeler olmak üzere toplam 12 ton 996 kilo 116 gram uyuşturucu madde imha ettiklerini belirtti.

Uyuşturucuyla mücadelenin Cumhurbaşkanı ve hükûmetin en öncelikli gündem maddesinden bir tanesi olduğunu ifade eden Vali Zorluoğlu, “Bu çerçevede bize çok kararlı bir şekilde talimatlar geliyor. Valilerimizin, güvenlik birimlerimizin, savcılarımızın büyük gayretleriyle uyuşturucuyla mücadelede konusunda çok büyük başarılar elde ediliyor. Van ilinde de son iki yılda uyuşturucuyla mücadele konusunda çok başarılı çalışmalar yapıldı. 2017 yılında 6 ton, 2018 yılında ise şu ana kadar 6 tonu geçen eroin yakalanmaları gerçekleştirdik. Emniyet Müdürlüğümüzü ve Jandarma Komutanlığımızı tebrik ediyor ve başarılı çalışmalarının devamını temenni ediyorum” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin