Üzümden kristal şeker ürettiler

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve ekibi, sultaniye çekirdeksiz üzümden zararı azaltılmış kristal şeker ve light şeker üretti.

Türkiye’nin üzüm ambarı Manisa’da, üzüme değer katacak bir çalışmaya imza atıldı. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve İzmir Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi DEPARK Teknopark Spil Innova Müdürü Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu ve yardımcı araştırmacılar Tarım ve Orman Bakanlığı Bağcılık Araştırma Enstitüsü  görevlisi Dr Fadime Ateş ve MCBÜ Kimya Bölümü görevlisi Dr Fadim Yemiş üzümden zararı azaltılmış kristal şeker üretmeyi başardı.

Sultaniye üzümden kristal şeker

Üzümden kristal şeker elde ederken sultaniye çekirdeksiz üzümlerin kullanıldığını açıklayan Doç. Dr. Tokuşoğlu, insanların çay içerken alışkanlıklarını değiştirmekte zorlandığını belirterek, çalışmalarında üzümü kristal hale getirerek kullanımını kolaylaştırdıklarını söyledi. Tokuşoğlu, “Manisa Sultaniye üzümlerinin çalışma materyali olarak alındığı proseste, kristal kesme şeker üretimi prosesi modifiye edildi, früktoz/glukoz dengesi sağlanan ve bir miktar klasik kristal şeker içeriği ihtiva eden yani sakkaroz içeriği de az miktarda olan bir ürün olan  ‘’Zararı Azaltılmış Kristal Şeker’’ elde edildi. Rafine edilmemiş normlu üzüm kristal şekerimiz, Fikri ve Mülki Koruma altına alındı ve patent başvurusu gerçekleştirildi, ilgili ürünü seri olarak üretim yapan meyve suyu firmaları, şeker üreten tesisler tonajlı üretim olarak yapabilirler” dedi.

Çay ve kahvede kullanılabilecek

Doç. Dr. Tokuşoğlu, ‘light’ ve ‘normal’ olarak iki ayrı formda üretim yaptıklarını belirterek, açık ligt üzüm kristal şekerinin günlük çay kahve tüketiminde kolaylıkla kullanılabileceğini söyledi. Doç. Dr. Tokuşoğlu,  ‘normal’ olan koyu kahve konsantre formun ise güvenle kek, muffin, tatlı üretimi ve unlu mamul üretiminde kullanılabileceğini ifade etti. Zararı azaltılmış kristal üzüm şekeri sayesinde sağlık sorunlarının azaltılabileceğine inandığını kaydeden Tokuşoğlu, “Ülkemizde şeker üretimi için şeker pancarı kullanılıyor. Ancak dünya şeker üretiminde şeker pancarının oranı sadece yüzde 20. Ülkemizde şeker pancarı üretiminin kotaya tabi olması nedeniyle dış ticareti de söz konusu değildir. Her gün çayımıza attığımız rafine kristal kesme ya da toz şekerlerin sağlığa zararları kanıtlanmıştır. Bu şekerler diyabetin en önemli nedenidir. Biz yaptığımız çalışmayla hem Manisa’nın üzümüne değer kattık, hem de sağlık açısından rafine kristal şeker rakip bir ürün ortaya çıkardık. Şeker firmaları da üzümden kristal kesme şekeri seri üretime geçirirlerse sağlığımız açısından çok faydalı olur” diye konuştu.


Kaynak: Manisa Gündem / Nermin UÇTU’nun ÖZEL HABERİ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin