Uzmanlardan grip salgını uyarısı

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Pınar Atabey, geçiş mevsimlerinde grip salgınının fazla görüldüğünü, en ufak sıkıntıda vatandaşların uzmanlara başvurması gerektiğini söyledi. 

Batman Bölge Devlet Hastanesinde görevli KBB Uzmanı Opr. Dr. Pınar Atabey, mevsim değişikliğinde grip şikayetiyle hastanelere başvuranların sayısının arttığını söyledi. Kulak burun boğaz bölümü olarak en çok muayene edilen hasta guruplarının içinde grip hastaları yer aldığını belirten Atabey, “Geçiş mevsimlerinde grip salgınını fazla görüyoruz. Grip olduğumuzu nasıl anlarız? Yaygın genel vücut ağrısı, eklem ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve ateşlenme gibi sıkıntılarımız olduğu zaman mutlaka kulak burun boğaz uzmanına ya da aile hekimlerimize başvurmalıyız. Tedavi başlanacaksa işin uzmanları başlatmalı” dedi.

“Yakın temastan kaçınarak bol sıvı tüketmeliyiz”

Grip salgınını vatandaşların birbirine bulaştırmaması için yakın temastan kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Atabey, “Grip salgınında bizim dikkat etmemiz gereken ise özellikle birbirimize bulaştırmamak için yakın temastan mümkün oldukça kaçınmalıyız. Ellerimizi bol bol yıkamalıyız. Gribin en iyi ilacı istirahattir. Hemen atlatmak için istirahat etmeliyiz. Tedavi olarak ise bol sıvı alacağız. C vitaminine dikkat edeceğiz. Aldığımız sıvıyı ılık almalıyız. Sıcak ya da soğuk şekilde değil” diye konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin