Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar yaşatılmaya çalışıyor

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar

Bilecik’te unutulmaya yüz tutmuş sanatları yaşatmaya çalışan ev kadınları, hem sanat öğreniyorlar, hem de yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomilerini de katkıda bulunuyorlar.

Bilecik’in Bozüyük ilçesindeki Halk Eğitim Merkezinde ev hanımlarına verilen kurslarla unutulmaya yüz tutmuş ayna üzerine elmas uçla kumlama, sanat kili ile çiçek yapımı, İnönü sim işi, takı tasarımı, kağıt rölyef sanatlar yaşatılmaya çalışıyor. Kurslara katılan ev hanımları boş vakitlerini değerlendirmeye ve yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomilerine de katkıda bulunmaya çalışıyorlar.

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar“Yılda bine yakın kurs açıyoruz”
Bozüyük İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Aysel Oğul, yoğun bir çalışma tempoları olduğunu belirtti. Oğul, “Yaklaşık yılda bine yakın kurs açıyoruz. Türkiye ortalamasının oldukça üstünde. Arkadaşlar burada cam boncuk işi yapıyorlar. İnönü işi var unutulmaya yüz tutmuş dallarımızdan oldukça yoğun ilgi görüyor ve az kişinin yaptığı. Ayna üzerine kumlama çalışmamız var. Filografi tekniğimiz var. Takı yapıyor arkadaşlarımız. Orada çiçek yapımı ve doldurulmuş oyuncak yapımı stantlarımız var. Kâğıt rölyef çalışmamız var. Güzel bir ilgi var. Bozüyük halkı bu tür kursları seviyor. Biz de elimizden geldiği kadar bu tür kursları hem açmaya, hem yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Ev kadınlarının boş vakitlerini değerlendirmesi bir şekilde ekonomilerini de katkıda bulunmaya çalışıyorlar, yaptıklarını satmaya çalışıyorlar. Bu şekilde çalışmalarımız devam ediyor. En çok ilgi gören kurslarımız giyim kursu, el sanatları kursu, ahşap boyama 3 boyutlu resim kurslarımız bayanlar arasında oldukça yoğun ilgi görüyor” dedi.(İHA)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin