Ünlü yönetmen James Toback 38 kadın tarafından cinsel taciz ile suçlanıyor

Los Angles Times tarafindan yapılan bir araştırmada 38 kadın oyuncu, gazeteci ve kimliği gizli tutulan bazı kadınların yönetmen tarafından cinsel tacize uğradıkları ortaya çıktı. 

Harvey Weinstein’a göre daha az tanınan James Toback, 72 yaşında, “Fingers (Parmaklar)”, Two Girls and A Guy (İki kız ve bir adam)” filmlerinin yönetmeni, 1992 yılında oscar ödülüne layık bulunan “Bugsy” filminin de senaryo yazarı.  Son dönemde yönettiği, Sienna Miller ve Alec Baldwin rol aldığı  ” The Private Life of A Modern Woman (Modern bir kadının özel hayatı)” filmi, bu yıl Venedik Film Festivalinde Altın Aslan ödülüne aday gösterilmişti.

Günlük bir amerikan gazetesinde 22 ekimde yayınlanan bir makalede, kadın oyuncu, gazeteci ve kimliği gizli tutulan 38 kadının yaşadığı sıkıntılar anlatılıyor. Yönetmen tarafından cinsel tacize uğrayan kadınların, tanıklıkları benzer: James Toback kendini tanıtıyor, Hollywood’taki ilişkilerini öne çıkartıyor ve uygunsuz teklifler zincirine başlıyor.

James Toback Hollywood’taki konumunu, sokaklarda tanıştığı genç kızları kendine çekmek için kullanmış. Yönetmen genç kızlara karşılık olarak, yıldız olabilmeleri için seçmeleri geçebileceklerini garanti etmiş.

Oyuncu Adrienne Lavalley Los Angeles Times’a: ” , yaptıklarını normal davranışlarmış gibi haklı çıkarmaya çalışıyordu” dedi.

Otuz sekiz kadından hiç biri şikayette bulunmamış.

kendimi fahişe gibi hissediyordum

Adrienne Lavalley, James Toback ile bir otel odasında son bulan randevüsünü hatırldığını, yönetmenin ona saldırıda bulunduğunu söyledi.

” Kendimi fahişe gibi hissediyordum, çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım, kendim, ailem ve arkadaşlarım adına. Olanları kimseye anlatamazdım. ”

Louise Post 1987 yılında lise öğrencisi iken James Toback ile tanıştığını ve “Bana sadece gözlerime bakarak mastürbasyon yapmaktan daha fazla bir şey istemediğini söyledi. ” şeklinde bir açıklamada bulundu. Kendisi şu anda bağımsız bir rock grubu olan Veruca Salt’ta gitarist ve sarkıcı.

Cinsel saldırgan”

Twitter’da Weinstein’ hakkında yazılan ve #metoo ile ilgili hashtag’larda, James Toback adı da geçmeye başladı.

Oyuncu Selma Blair, yakında çıkacak olan filmi hakkında Huffpost’ta James Toback ile yapılan bir söyleşiyi Twitter’da paylaşıp, “James Toback bizi elde etti, bizi gerçekten “The Private Life of A Modern Woman ) ” ile elde etti”. “İronik” şeklinde bir tweet attı.

Bir önceki gün de, eski kadın oyuncu Echo Danon da Twitter üzerinde daha fazla açıklamada bulunarak “Eğer 1990’lı yıllarda sinema sektörünün içinde yer aldıysanız Harvey Weinstein’ın cinsel bir saldırgan olduğunu bilirdiniz, James Toback de bir diğeriydi. ”

Los Angeles Times tarafından temasa geçilen James Toback bütün suçlamaları reddetti.” Bu kadınlardan hiç biriyle tanışmadığını, eğer böyle bir şey olduysa bile, bunun çok kısa bir tanışma olduğunu” belirtti.

Oya Tronscorff / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin