Babası tarafından kaçırılan üniversiteli Şule evine döndü!

Ankara’da eğitim gördüğü üniversitede ‘kadın hakları’ eylemlerine katıldığı için babası tarafından kaçırılıp köydeki evine götürülen Şule Duman (20), sosyal medyada başlatılan kampanya sayesinde jandarma tarafından kurtarıldı.

65 gün sonra üniversiteye tekrar dönen Şule, polise başvurup babasına karşı 3 ay koruma kararı aldırdı. Şule Duman, tekrar okula döndüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü 1’nci sınıf öğrencisi Şule Duman, geçen 27 Şubat’ta okulun önünden, üniversitedeki ‘kadın hakları’ konusunda düzenlenen eylemlere katılmasına kızan babası ve 3 akrabası tarafından zorla otomobile bindirilerek kaçırıldı.

Duman, Sakarya Kaynarca’ya bağlı Uzunalan köyündeki baba evine götürülürken, yolda mola verdiklerinde cep telefonuyla arkadaşlarına, “Babam beni kaçırıyor” mesajı gönderdi. Şule Duman, köye götürülmesi ardından cep telefonu dahil tüm iletişim araçları elinden alındı ve dışarıya çıkmasına izin verilmedi.

Şule’ye sosyal medyadan ve arkadaşlarından büyük destek geldi!
JANDARMA KURTARDI

Bu sırada arkadaşları, sınavları kaçıran Şule Duman için polise başvuruda bulundu. Arkadaşları Şule için sosyal medyada kampanya başlattı. Jandarma harekete geçerek, Şule Duman’ı 65 gün zorla tutulduğu evden çıkardı. Sakarya’da 1 gün kadın sığınma evinde kaldıktan sonra Ankara’ya gelen Şule, kendisini otogarda karşılayan avukatı ve arkadaşlarıyla polis merkezine giderek babası hakkında şikayette bulundu. Savcılığın kararı ile Şule’nin babasına, kızının yanına, okuluna 3 ay süreyle yaklaşmama cezası verildi.

’65 GÜN TUTSAKTIM’

Şule Duman, karakol çıkışında DHA’ya yaşadıklarını anlattı. Duman, 27 Şubat günü dersten çıktığında babasının telefonla kendisini aradığını ve fakültenin önünde zorla bir arabaya bindirerek kaçırdığını söyledi. Duman, “Önce başka bir köye, sonra Sakarya’ya kendi evime götürüldüm. 65 gün kadar tutsaktım. Zor oldu, eğitim hakkım engellendi, okuluma gidemedim. Arkadaşlarımla görüşmeme izin vermediler. Telefonumu elimden aldılar. Kendimi savunma hakkım zaten yoktu; çünkü hakkımda karar biçilmiş. Ne söylesem o an onlar için bir önemi yoktu.  Ankara’dan gelen arkadaşlarımla 1-2 dakika görüşebildim. Psikolojik şiddete maruz kaldım” dedi.


Kaynak: Milliyet

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin