Uluslararası Caribou Matematik Yarışmasında birinci oldu!

İzmir Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi Elanur Akıncı, 7 bin 328 kişinin katıldığı Kanada merkezli Uluslararası Caribou Matematik yarışmasında dünya birincisi oldu.

10 yaşındaki minik Elanur, İngilizce ve internet üzerinden yapılan sınavda gösterdiği üstün başarıyla umudumuzu tazeledi. İleride bilim insanı olmayı hedefleyen Elanur Akıncı İngilizce biliyor. İkinci yabancı dil olarak da Fransızca çalışan Elanur, annesinin kendisine günlük alması sonrasında kendi tasarladığı ve 29 simgeden oluşan bir kod tasarladı. Günlüğünü kendi oluşturduğu simgelerle kaleme alan Elanur Akıncı, aynı zamanda tasarladığı projeleri de kağıda dökerek gerekli çizimleri gerçekleştirdiğini söyledi. Planlı bir şekilde çalışarak bu başarıları kazandığını söyleyen başarılı öğrenci, ailesinden ve öğretmenlerinden büyük destek gördüğünü söyledi.

7 bin 328 kişi içinden dünya birincisi oldu

İlkokul birinci sınıfta sınıf öğretmeninin yönlendirmesiyle Bilim Sanat Merkezi Sınavlarına katılan Elanur bu sınavdan da başarılı sonuç almasıyla, Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezinde eğitim görmeye başladı. Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi’nde göstermiş olduğu başarılarla adından söz ettiren Elanur Akıncı ayrıca Uluslararası Kangru Sınavında Türkiye dokuzuncusu, 4. Ulusal Tales Matematik Yarışmasında Türkiye yirmi altıncısı olmuştu. Türkiye Okullar Arası Zekâ Oyunları Şampiyonasında ise Ege birinciliği alıp gittiği Türkiye Finallerinde ise Türkiye on birincisi oldu.

Son olarak ise dünya çapında İngilizce olarak düzenlenen Kanada merkezli Caribou Matematik yarışmasında yarışan 7 bin 328 kişi içinden dünya birincisi oldu.

Caribou matematik nedir?

Caribou Matematik öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli bir organizasyondur. Uluslararası Caribou Matematik Yarışması ise dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır.

Kaynak: Matematiksel

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin