UEDAŞ, denizaltı robotuyla müdahaleye hazır

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ) AR-GE mühendisleri tarafından geliştirilen Denizaltı Robotu’nun saha çalışması gerçekleştirildi. Adalara giden elektrik hatlarında olası arızalara müdahale edecek cihaz sayesinde yaz aylarında nüfusu 300 binlere varan adalarda kesinti sıkıntısı yaşanmayacak.

UEDAŞ, Denizaltı Robotu ile arızalara müdahale ederek, kesintileri gerçekleşmeden önlemeyi amaçlıyor. Robot, yüksek çözünürlüklü kamerası ile deniz altındaki elektrik kablolarında oluşabilecek, olası sorunları UEDAŞ merkezine aktararak hızla müdahale edilecek. UEDAŞ’ın hizmet bölgesinde yer alan, Avşa, Cunda, Paşalimanı, Ekinlik, Gökçeada, Bozcaada ve Marmara adalarında yaklaşık 50 kilometre uzunluğundaki hizmet kalitesini artırmak amacıyla hayata geçirilen AR-GE projesinde, deniz altındaki elektrik hatlarında oluşabilecek olası arızalara robotla müdahale edilebilecek. Söz konusu adalarda hali hazırda yaklaşık 30 bin kişiye elektrik sağlanıyor. Bu sayı yaz aylarında 300 bin kişiye kadar çıkabiliyor.

Bozcaada’da saha uygulaması yapıldı

Oluşturulan ilk örnek Denizaltı Robotu ile Bozcaada açıklarında keşif ve inceleme çalışmaları yapan UEDAŞ AR-GE ekibi, dalgıçlar eşliğinde elektrik kablosunun sonar ile tespiti, kamera ile görünmesi gibi çalışmalar için saha uygulamasını gerçekleştirdi. Toplam bütçesi 1 milyon TL olan Denizaltı Robotu Projesi, ODTÜ Teknokent’te yer alan Desistek firmasının ortaklığıyla hayata geçiriliyor.

Muhtemel arızalar konusunda uyaracak

UEDAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, üretilecek denizaltı robotunun güçlü itici motorları ile 250 metre derinlikte dahi çalışabileceği, yüksek çözünürlüklü kameraları ve sonar sistemleri ile operatöre ve veri işlem merkezine anlık görüntü ulaştıracağı aktarıldı. Ayrıca cihazın gelişmiş teknik özelliklerle donatıldığı, dahili konum belirleme modülü ile haritadan işaretlenen kablo güzergahını oto-pilot özelliği ile denizaltı robotunun dışarıdan müdahale olmadan dolaşacağı kaydedildi.

Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ AR-GE Direktörü Mutlu Dalkaç, “Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ bünyesinde Balıkesir ve Çanakkale ilçelerine bağlı Bozcaada, Gökçeada ve Marmara takım adalarını besleyen yaklaşık 50 kilometre denizaltı kablomuz mevcut. Bu denizaltı kablolarında meydana gelen arızalarda özellikle uzun süren kesintiler ve onarımı, tamiratı yüksek maliyeti olan işlemler gerçekleştirmekte. Tabi maliyeti bir kenara bırakıp diğer taraftan baktığımızda hizmet kalitesi anlamında olumsuz olaylar meydana gelmekte. O nedenle Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ AR-GE mühendisleri, Desistek firması ve EPDK’nında finansal desteğiyle bir cihaz geliştirdik. Bu cihaz sayesinde denizaltı kablolarında meydana gelebilecek tehlikeleri önceden tespit ederek, kesintiyi meydana gelmeden önlemek hedefimiz. Bu sayede denizaltı kablolarının üzerinde gezerek, cihazı gezdirerek, çapa, kaya veya herhangi bir olumsuz durum varsa bunları önceden tespit edeceğiz ve arıza meydana gelmeden önlem alacağız. Cihazın yüksek çözünürlüklü kamerası, hidrolik kolları, kısmi deşarj cihazı gibi özellikleri sayesinde yüksek kalitede tespitlerimiz olacak. Hedefimiz kesinti meydana gelmeden kesintileri önlemek olacak. Yıl içinde kabloların bakımlarını belirli periyotlarla bu cihaz vasıtasıyla yaparak kesintileri önlemeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

UEDAŞ hakkında

Başta Bursa olmak üzere Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde 35 bin 501 kilometre alanda toplamda 2,9 milyon müşteriye hizmet veren Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), 4 il, 55 ilçe, 2 bin 221 mahalle ve 636 köy sorumluluk sahasında 2 bin 177 personelle 7/24 hizmet veriyor. 2016 yılında 255 milyon TL’lik yatırımı hayata geçiren UEDAŞ, Üçüncü Uygulama Dönemi olarak adlandırılan 2016 ile 2020 yılları arasında toplam 1,3 milyar TL’lik yatırım gerçekleştirecek.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin