Tuzla’da 97 kişinin zehirlendiği davada 11 sanık yargılandı

0

Tuzla’da 97 kişinin kişinin zehirlenmesine neden olan kimyasal kokuya ilişkin davanın görülmesine başlandı. Duruşmada 11 sanık yargılanırken savunma yapan mühendis suçlamaları kabul etmedi.

Tuzla’da 25 Aralık 2017 tarihinde 97 kişinin zehirlenmesine neden olan kokuya ilişkin aralarında kamyon şoförleri ve şirket yöneticilerinin de bulunduğu 11 şüphelinin yargılanmasına başlandı. Anadolu 20’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanık mühendis E.Ş. katılırken, diğer sanıklar katılmadı. Salonda mağdurlar ve taraf avukatları hazır bulundu.

“Sanıklardan şikayetçiyim”

Duruşmada astım hastası olduğunu söyleyen bir mağdur, “Akşam saatlerinde banyoya girdim. Çok keskin bir koku vardı. Sonradan dışarıdan geldiğini fark ettim. İlerleyen saatlerde mide bulantısı, ateş oldu. Tansiyonumu ölçerken kendimi kaybettim, hastaneye gittik. Sanıklardan şikayetçiyim” dedi.

Diğer mağdurlar da olay günü keskin bir koku aldıklarını ve fenalaşarak hastaneye kaldırıldıklarını söyledi. Duruşmaya katılan 11 mağdurdan 6’sı şikayetçi olduğunu belirtti.
Mahkeme, davaya katılma talebinde bulunan mağdurların taleplerini kabul ederek, ifadesi alınmayan 5 sanığın ifadelerinin alınmasına hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

“Vidanjörlerin kaçak döküm yaptığını tespit ettim”

Olay tarihinde mühendis olarak görev yapan E.Ş. suçlamaları kabul etmeyerek, “Orası benim görev alanım değil. Daha önce vidanjörlerin kaçak döküm yaptığını tespit ettim. Suç duyurusunda bulundum” dedi.

İddianamede 10 sanığın, “çevreyi kasten kirletmek” ve “bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma” suçlarından 1’er yıl 2’şer aydan 6’şar yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. Olay tarihinde mühendis olarak görev yapan E.Ş.’nin ise vidanjörleden dökülen kimyasal maddeyi bildirmediği iddiasıyla 1 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin