Türkiye’nin ilk metro aracı ihracatı Bozankaya’dan

Türkiye’nin ilk yerli yüzde yüz elektrikli otobüsünü üreten Bozankaya, 2018 yılında da ülkemizin ilk metro aracı ihracatını gerçekleştirecek firma olacak. Bozankaya, Siemens Mobility ile kurduğu konsorsiyumla yüklenici olduğu ve Tayland’ın başkenti Bangkok için yapılacak “Green Line Metro Projesi”nin araçlarını üretecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Ostim Başkanı Orhan Aydın, Bozankaya firmasının ASO 1. OSB’de yer alan tesislerini ziyaret ederek, üretimle ilgili bilgi aldılar. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım’ın da yer aldığı ziyarette, Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay firmanın ürünleri ve üretim kapasitesi hakkında bilgi verdi. Müsteşar Dr. Veysel Yayan, Belçika’nın Kortrijk şehrinde düzenlenecek Busworld 2017 Europe Fuarı’nda lansmanı yapılacak olan yeni nesil elektrikli otobüsü ve Tayland’ın başkenti Bangkok’a Green Line Metro Projesi için ihraç edilecek araçları inceledi. Yayan, Bozankaya firmasının ülke ekonomisine yapmış olduğu katkıya vurgu yaparak, üretilen araçların hem iç pazar hem de dış pazar için çok önemli olduğunu belirtti. Yayan, bu üretimlerle Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu bir alanda ihracatçı olmanın önemine dikkat çekti ve firmayı tebrik etti.

Bozankaya tarafından Bangkok’a yapılacak Green Line Projesi, 68,25 kilometre hat uzunluğu ve bu hat üzerinde yer alacak 59 metro istasyonundan oluşacak. Bu hatta hizmet verecek 22 trenin her biri 4 metro aracından oluşacak. 1,840 kW güçle çalışan bu trenler, azami 80 km/s hızla yol alabilecek ve tek seferde bin 596 yolcu taşıyabilecek. Araçların üretimine Bozankaya’nın Ankara Sincan’daki tesislerinde bir süre önce başlandı. 2018’de başlayacak ve 2019 yılında son teslimatların yapılacağı proje ile ciddi bir teknoloji transferi gerçekleşmiş olacak. Bu uluslararası ortaklık vesilesiyle alanında 100 yılı aşkın tecrübesi bulunan bir dünya devinden daha önce çeşitli ulaşım aracı projelerinde uzmanlaşmış olan tasarım, üretim, test ve devreye alma ekipleri olan Bozankaya’ya ciddi bir “know-how” aktarımı gerçekleşmiş olacak. Proje kapsamında Bozankaya, tamamen kendine ait metro araçlarını tasarlama ve üretme kabiliyetini kazanmış olacak. Ayrıca, proje kapsamında Bozankaya’nın Ankara Sincan ASO 1. OSB’de bulunan tesisinde üretim alanı iki katına çıkacak. Mevcuttaki iki üretim hattının 11’e çıkarılmasına ek olarak kaynak robotları, yeni boya tesisleri, fikstürler, test bilgisayarları gibi değeri 25 milyon euroyu bulan yatırımlarla altyapısal olarak da önemli gelişimler sağlanmış olacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin