Türkiye’den 65 bin mülteci Suriye’ye döndü

Türkiye’den Suriye’ye dönen mültecilerin sayısı bugün itibariyle 65 bine ulaştı.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla Türkiye’deki Suriyelilerin ülkelerine dönüşleri devam ediyor. Yasal işlerini tamamlayarak Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan günde 3 ila 5 bin mülteci Suriye’ye geçiyor. Bugüne kadar Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye geçen mültecilerin sayısı 45 bine ulaştı. Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan çıkan mülteciler Fırat Kalkanı Operasyonu ile DEAŞ’tan kurtarılan El Bab, Cerablus, Eğzaz ve köylerine gidiyor.

Türkiye’nin Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ise 20 bin mülteci Suriye’ye geçti. Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye’ye giriş yapan mülteciler de İdlip ve Batı Halep bölgesine gidiyor.

İHA’ya açıklama yapan mülteciler bu bölgelerde oluşturulan güvenli bölgelerde istikrarın sağlanması sebebiyle Türkiye’ye geri dönmeyi düşünmediklerini söyledi.

Suriyeli mülteci Muhammed İdris, mültecilere yaptıkları ev sahipliği ve misafirperverliklerinden dolayı Türkiye ve Türk halkına teşekkür etti. İdris, DEAŞ tarafından yıkılan evlerini yeniden imar edeceklerini ve artık ülkelerinde kalmak istediğini söyledi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin