Türkiye’de yılbaşı alışverişi son Pazartesi yapılıyor

Türkiye’de Aralık ayında internet kullanıcıları e-ticaret sitelerini en çok hafta içi ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Özellikle Pazar günü e-ticaret ziyaretlerinde azalma görülürken, yılbaşına doğru bu oranlar değişiyor. Yılbaşından 10 gün öncesinde online alışveriş Aralık ayı ortalamasının yüzde 36’ya kadar üzerine çıkıyor.

Marketing Türkiye’de yer alan araştırmaya göre, yeni yıldan önceki ilk Pazartesi Türkiye’deki popüler online alışveriş günü olarak göze çarpıyor ve Aralık ayı ortalamasının yüzde 22 üzerinde artış görülüyor. Aralık ayı boyunca Cumartesi ve Pazar günleri insanlar ortalama yüzde 20 daha az alışveriş yaparken, yılbaşına doğru kullanıcıların e-ticaret sitelerine ilgisi artıyor. Örneğin yıl başından önceki son Pazar günü reklamlara yüzde 20 daha fazla tıklanıyor.

RTB House’un yaptığı araştırma, Avrupa, Latin Amerika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 40’dan fazla ülkede Aralık ayında e-ticaret sitesi ziyaretlerinin, Türkiye’ye paralellik göstererek haftaiçi gerçekleştiğini kortaya koyuyor. Ay ortalamasına göre yüzde 17 daha fazla ziyaret edildiği görülen Pazartesi günleri daha fazla tercih ediliyor. Ayrıca satın alma oranı da yüzde 38 artıyor. Cumartesi günleri ise e-ticaretin en zayıf olduğu gün olarak göze çarpıyor. Ziyaretler yüzde 8 oranında düşerken, gerçekleşen işlem sayısı yüzde 22 azalıyor.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin