Türkiye’de her yıl bin kişi veremden yaşamını yitiriyor

0

6-12 Ocak Verem Eğitim ve Propaganda Haftası sebebiyle Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şubesi Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Tuba Zavaroğlu, verem hastalığı, tedavi ve korunma yöntemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Ülkemizde yılda 20 bin hastanın yeni kayıt oluşturduğunu, yılda bin kişinin verem hastalığından dolayı hayatını kaybettiğini dile getiren Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şubesi Kadın Kolları Komisyonu Başkanı Tuba Zavaroğlu, erken teşhise dikkat çekti. Zavaroğlu, “Gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de Tbc insidansı ve prevalansının azalma oranının yeterli olmadığı ve sorunun boyutlarının devam ettiği görülmektedir. Veremi yenebilir, ondan kendimizi ve sevdiklerimizi kolayca koruyabiliriz” dedi.

Verem (tüberküloz) hastalığının dünyanın en eski hastalıklarından biri olduğunu belirten Zavaroğlu, “Araştırmalar hastalığın milattan 4 bin yıl önce bile yeryüzünde var olduğunu göstermektedir. Tüberküloz basili ilk olarak 1882 yılında Robert Koch tarafından bulunmuş ve bulucusunun ismi nedeniyle ‘Koch basili’ olarak isimlendirilmiştir. Dünyada 2 milyar insanın verem mikrobu ile infekte olduğu bilinmektedir. Dünyada toplam 20 milyon verem hastası vardır ve her yıl 9 milyon yeni hasta eklenmektedir. Her yıl 3 milyon hasta bu hastalıktan dolayı ölmektedir. Tüberküloz hastalığından dolayı oluşan ölümler dünyada toplam ölümler içinde 5. sıradadır” dedi.

Tüberkülozun nasıl bulaştığı hakkında da bilgi veren Zavaroğlu, “Öksürmek, hapşırmak, konuşmak ile mikroplar havaya saçılmaktadır. Sokakta, dolmuşta, lokantada öksüren birisinden verem mikrobu alma olasılığı çok düşük olmakla birlikte, kişiler bu mikropları nefesleriyle alıp enfekte olmaktadır. Buna karşın çatal, kaşık, tabak, bardak, giysi gibi nesnelerle bulaşma olmamaktadır. Bulaşma için genellikle verem hastası bir kişi ile uzun süre birlikte yaşamak gereklidir. En çok, hastanın aile bireyleri ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olmaktadır. Tüberküloz aileden genetik olarak geçmemektedir” şeklinde konuştu.

Tüberküloz belirtileri

Tüberkülozun belirtilerini anlatan Zavaroğlu, “Hastalığın gelişmesinde riskli olan gruplar; son iki yıl içerisinde primer enfeksiyon geçirenler, HIV infesiyonlu hastalar, diyabet hastaları, kanser hastaları, silikozis hastaları ve immunosüpresif tedavisi alan hastalardır. Hastaların tedaviyi almamaları, tedaviye yeni başlanmış olması, tedaviye yetersiz yanıt, etkenin birçok ilaca dirençli olması hastalığın yayılma riskini artırmaktadır. Tanı yöntemi olarak anamnez, fizik muayene, hemogram ve biyokimyasal testler, balgam testleri, tüberkülin testi, akciğer grafisi kullanılmaktadır. Hastalık 15 günden fazla süren öksürük, balgam çıkarma, kanlı balgam, ateş, gece terlemesi, zayıflama, iştahsızlık şeklinde belirti vermektedir” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin