Türkiye’de “Aleviler, Yahudiler, Protestanlar tehdit ediliyor”

0

ABD Dışişleri Bakanlığı toplamda 200 ülke ve bölgeye ilişkin İnanç Özgürlüğü Raporu yayımladı. Rapora göre Türkiye’de Alevilerin, Yahudilerin, Protestanların ve Sünni Müslümanların tehdit edildiği belirtiliyor. 

BD’nin Uluslararası Dini Özgürlükler Temsilcisi Sam Brownback tarafından açıklanan ve Türkiye’ye 22 sayfanın ayrıldığı raporda, 15 Temmuz’dan sonra cemaate üye olduğu gerekçesiyle en az 50 bin kişinin gözaltına aldığı ya da tutuklandığı belirtiliyor.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Alevilere de yer verilen raporda ve devletin Alevileri Müslümanlığa aykırı bir kesim olarak görmeye ve cemevlerini ibadet yeri olarak kabul etmemeye devam ettiği ifade ediliyor.

Rapor Türkiye’deki farklı inanç gruplarının kendi ibadet merkezlerini açmak, din adamlarını yetiştirebilmek ve çocuklarının zorunlu din derslerini almamasını sağlamak gibi konularda sıkıntılar yaşadığını belirtiyor.

“Aleviler, Yahudiler, Protestanlar tehdit altında”

Alevilerin, Yahudilerin, Protestanların ve Sünni Müslümanların da başta IŞİD olmak üzere çeşitli gruplar tarafından tehdit edildiği belirtilen raporda, Yahudi karşıtı söylemlerin de medyada arttığı belirtiliyor.

Rapora göre 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Yahudilerin ve Fener Rum Patriği’nin olduğu şeklinde toplumun belli bir kesmi tarafından kabul gören iddialar var.

Bu noktada “Payitaht” adlı dizide özellikle Yahudilerin kötülendiği ve şeytanlaştırıldığı belirtilirken Yahudi cemaatinde de bu durumdan endişe ve kaygı duyduğu ifade ediliyor.

Rahip Brunson Vurgusu

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın İnanç Özgürlüğü Raporu’nun Türkiye
kısmında dikkat çekilen konulardan biri de Türkiye’de FETÖ soruşturması
kapsamında tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson. Raporda Amerika
Dışişleri Bakanı’nın 15 Ağustos tarihinde Amerikalı rahibin serbest
bırakılması çağrısında bulunduğu hatırlatılıyor. Raporda Amerikan
hükümetinin de bu davayla ilgili olarak hukuk dışı değerlendirmesini
yaptığı belirtiliyor.

 

 

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin