Türkiye Sarıkamış şehitleri için yürüdü

0

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılı dolayısıyla tüm yurtta “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla anma etkinlikleri düzenlendi. Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılı dolayısıyla “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliği, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla yapıldı.

ençlik ve Spor Bakanlığı, ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ sloganıyla başta Sarıkamış olmak üzere tüm yurtta “Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı” düzenledi. Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılı anma etkinlikleri çerçevesinde, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen çok sayıda vatandaşın katılımıyla yürüyüş yapıldı.

Bakanlar Osman Aşkın Bak ve Arslan’ın yanı sıra genç yaşlı yaklaşık 50 bin kişi, 1. Dünya Savaşı’nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılı dolayısıyla Sarıkamış ilçesinde bir araya geldi.

Katılımcılar, sabahın erken saatlerinde, “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” etkinliğine katılmak üzere, harekat sırasında yoğun çatışmalar yaşanan, birçok askerin çatışmada ya da donarak şehit düştüğü Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde toplandı.

Burada Kur’an-ı Kerim okundu, tekbir ve salavatlar getirildi, şehitler için dualar edildi.

Soğuk havaya rağmen komando timlerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir ve salavatlar getirerek Yukarı Sarıkamış Şehitliği’ne yürüyüşe geçti.

Mehteran takımının seslendirdiği marşlar eşliğinde süren yürüyüşe bakanlar Osman Aşkın Bak ve Arslan’ın yanı sıra Kars Valisi Rahmi Doğan, çevre illerin valileri, kaymakamlar, Samsun’da düzenlenen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan İlhan Çıtak, 2017 Avrupa Şampiyonu Ampute Milli Futbol Takımı’nın kaptanı Osman Çakmak, milli cimnastikçiler Tutya Yılmaz ve Ferhat Arıcan, milli atletler Kıvılcım Kaya Salman ve Tayfur Salman ile milli güreşçiler Metehan Başar ve Cenk İldem de katıldı.

Katılımcılar, yürüyüş sırasında ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra Azerbaycan ve Filistin bayrakları da taşıdı. Yürüyüşe katılan askerler “Her şey vatan için” şeklinde tempo tutarken, vatandaşlar ise “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganı attı.

Bak: “Sarıkamış, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı bu vatanı vatan kılmak için birer örnek”

Bakan Osman Aşkın Bak, yürüyüş öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarıkamış Harekatı’nın 103. yılında Sarıkamış şehitlerimizi ve vatanı için gözünü kırpmadan şehit düşen dedelerini anmak için toplandıklarını belirterek, “Gençlerimiz, on binlerce gencimiz şu anda buraya akın akın geliyor.” diye konuştu.

Yürüyüşe çevre illerden de gençlerin katılımı olduğuna değinen Bakan Osman Aşkın Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sarıkamış üzerinde kar, karın altında Mehmet’im yatar sözlerini hatırlayarak bu toprakların altında gözünü kırpmadan vatanı için şehit olan 90 bin şehidimizi anmaya geldik. Tüm Türkiye’ye, vatandaşlarımıza, halkımıza Sarıkamış’ı tekrar hatırlatmak için bu kahramanlık destanında gözünü kırpmadan vatanı için şehit olan dedelerimizi anmak için buradayız. Gençlerimiz çok heyecanlı ve akın akın meydana geliyor. Vatanı için şehit olan dedelerimizi rahmetle anıyoruz.”

Bakan Osman Aşkın Bak, son dönemdeki terörle mücadele operasyonlarına işaret ederek, “Şu anda ülkemizi, vatanımızı korumak için terörler mücadele için operasyon yapan tüm güvenlik güçlerimize selamlarımız iletiyoruz. Bu vatanın vatan kalması için şehit düşenleri rahmetle anıyoruz. Sarıkamış, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı bu vatanı vatan kılmak için birer örnektir.” ifadesini kullandı.

Sarıkamış şehitlerinin Gençlik ve Spor Bakanlığı organizesinde ülkenin 81 ilinde anıldığı bilgisini paylaşan Bakan Osman Aşkın Bak, Sarıkamış’ta da ülkenin dört bir yanından gelen gençlerin şehitler için yürüdüğünü vurguladı.

Arslan: “Donmak pahasına ülkeyi savunmak için şehit oldular”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan da Sarıkamış’ta şehit düşen şühedanın ruhunu gençlere aşılamak istediklerini vurgulayarak, “15 Temmuz 2016 şunu gösterdi ki gençler 100 sene önce dedeleri nineleri hangi ruhla, hangi bilinçle daha doğrusu millet olma şuuruyla nasıl bir mücadele vermişler onu hepimize gösterdiler.” dedi.

Yürüyüşe yoğun katılım olduğunu vurgulayan Arslan, “Gençlik ve Spor Bakanımız Bak ve bakanlık mensuplarına teşekkür ediyorum. Gerçekten 81 ilde gençler, yaşlılar, genç görünenler bugün yürüyor. Sarıkamış’ta da onbinleri ağırlıyoruz. Bu etkinliğin de amacı unutmamak unutturmamak, sağlam bir şekilde geleceğe yürümek. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkiye Sarıkamış Şehitleri için yürüdü

Yaklaşık 4,5 kilometre süren yürüyüşün ardından ulaşılan şehitlikte, Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası şehitler için dualar edildi. Şehitlere saygı atışı yapılıp Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, bir subay tarafından Sarıkamış Harekatı’nın tarihi katılımcılara anlatıldı. Programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın mesajları okundu.

“Bu millete hiç kimse diz çöktüremeyecek, bu milletin ezanını kimse susturamayacak, bu milletle kimse başa çıkamayacak”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, yürüyüş sonrası düzenlenen törende yaptığı konuşmada, “Delikanlım, işaret aldığın gün atandan, yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan, size selam getirdim Recep Tayyip Erdoğan’dan” diyerek vatandaşları selamladı.

Yürüyüşün 2003 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başladığını söyleyen Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle konuştu:

“81 ilde gençlerimiz yürüdü. Buradaki amaç, gençlerimize geçmişini hatırlatmak. Geçmişini bilmeyen, geleceğe nasıl sağlam yürüsün? Bu etkinliğin daha da güçlenerek büyüdüğünü görüyoruz. Bu yıl 10 binler yürüdü. Sabah yukarı çıkarken gençlerimizin, vatandaşlarımızın, Türkiye’nin dört bir yanından buraya koşan milletimizin gözlerindeki parıltı çok manidardı. Biz ‘tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ diyoruz. Ülkenin bütün köşelerinden milletimiz koşa koşa geldi. Şehitler ölmez. Şu anda terörle mücadelede vatanı korumak için yurdun dört bir köşesinde karlar, soğuk altında gece, gündüz demeden mücadele eden güvenlik güçlerimize saygılarımızı sunuyoruz, onlarla gurur duyuyoruz.”

Bakan Osman Aşkın Bak, vatan için gözünü kırpmadan şehit olanları asla unutmayacaklarını belirterek, şehitlerin torunları olarak bugün onları andıklarını ifade etti.

“Bu etkinlik milletin bayrak, millet, vatan, devlet bilincini artırıyor”

Etkinliğin milleti daha da güçlendirdiğini dile getiren Bakan Osman Aşkın Bak, “Bu etkinlik milletin bayrak, millet, vatan, devlet bilincini artırıyor. Biz birlikte Türkiye’yiz. Bu vatanı geleceğe taşımak için büyüyen, gelişen Türkiye için ve geleceğe güçlü şekilde yürümek için çalışmaya devam edeceğiz. Yaklaşık 50 bin kişi bu organizasyona katıldı, yürüyüşümüz devam ediyor. Tek yürek, tek millet olarak, büyüyen gelişen Türkiye istiyoruz. İri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız birlikte Türkiye olacağız. Bu millete hiç kimse diz çöktüremeyecek, bu milletin ezanını kimse susturamayacak, bu milletle kimse başa çıkamayacak. Yürümeye, güçlenmeye devam edeceğiz. Güçlü ekonomimizle bu coğrafyada var olmaya devam edeceğiz. Sultan Alparslan ile buraya gelen mücadele sonsuza kadar devam edecek.” diye konuştu.

“Bize düşen; bu gururu, duyguyu gençlere taşımak gençleri bu şuurla yetiştirmek”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan ise Sarıkamış’ta donmak pahasına da olsa gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içen şehitlere Allah’tan rahmet diledi. Arslan, gençlerin bugün şühedanın izinden giderken göstermiş olduğu milli şuurun çok önemli olduğunu vurgulayarak, gençlerin millet olma şuurunu 15 Temmuz’da da gösterdiğini hatırlattı.

Arslan, şunları kaydetti:

“Ülkemizi bölmek, zayıf düşürmek üzere sergiledikleri her oyunu bozmaya ve ördükleri çorapları onların başına geçirmeye bugün olduğu gibi yarın da hazırız, Silahlı kuvvetlerimiz, güvenlik güçlerimiz canları pahasına bizleri koruyorken, bizim de yapacağımız, gecemizi, gündüzümüze katarak, bu ülkenin büyümesine, gelişmesine, muassır medeniyetler seviyesine çıkmasına hizmet etmektir. Bu gün on binlerle yürürken, genciyle yaşlısıyla gururlanmamak, duygulanmamak mümkün değildi. Bize düşen; bu gururu, duyguyu gençlere taşımak gençleri bu şuurla yetiştirmek.”

Solo Türk gösterisine sis engeli

Sarıkamış’ta yapılması planlanan Solo Türk gösterisi ise Erzurum Hava Meydan Komutanlığındaki yoğun sis nedeniyle uçakların kalkamaması sebebiyle iptal edildi. Bunun yerine, cuma günü ilçe üzerinde deneme uçuşu yapan pilotların video klipleri alandakilere izletildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin