Türkiye ile Sudan arasında Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı 

 Türkiye ile Sudan arasında Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması imzalandı.

2016 yılı Aralık ayında başlayan Türkiye-Sudan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri bir yıl gibi oldukça kısa bir sürede tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Aralık’ta Sudan’a gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Sudan Ticaret Bakanı Hatim El Sir Ali arasında Hartum’da anlaşma imzalandı.

Anlaşma, gelişmişlik düzeylerine uygun olarak taraflar arasındaki ticareti aşamalı olarak serbestleştirerek ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmeyi, ticaret ve yatırımlarla bağlantılı bütün alanlarda işbirliğini güçlendirerek, genişleterek ve derinleştirerek iki ülke arasındaki mevcut ilişkileri dayanışma ve karşılıklı çıkar temelinde güçlendirmeyi hedefliyor. Ayrıca Sudan’ın tarife satırlarının yüzde 87’si anlaşma kapsamında olup, Sudan mevcut gümrük vergilerini ilk aşamada ağırlıklı olarak yüzde 30 oranında indirecek ve kademeli biçimde sıfırlayacak. Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle 2016 yılı ihracatının yüzde 87’sini kapsayan geniş yelpazedeki tarım ve sanayi ürünlerinin Sudan pazarına daha avantajlı koşullarda girmesi imkanı elde edilecek.

Anlaşma, Sudan’a yönelik kapasite geliştirme ve teknik destek konularını da kapsayan ekonomik işbirliği hükümleri içeriyor. Ayrıca anlaşma, Türk yatırımlarının Sudan’a artarak devam etmesi ve ikili ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılması hedefi için uygun zemini oluşturacak çok önemli bir araç olacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin