Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması sonuçları açıklandı

Türkiye 23. Zeka Oyunları Yarışması Oyun 2018’de ödül töreni yapıldı ve her dalda dereceye girenler belli oldu.

Türkiye Zeka Vakfı’nın internet sitesinde yer alan habere göre, bu yıl 23.si düzenlenen “Türkiye Zeka Oyunları Yarışması Oyun 2018’in final sınavı ve ödül töreni 13 Mayıs 2018 Pazar Günü Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesinde gerçekleştirildi.

Türkiye İş Bankası ana sponsorluğunda ODTÜ, TÜBİTAK ve MEB destekleriyle gerçekleştirilen Oyun 2018; Minikler, Çocuklar, Gençler, Yetişkinler ve Emekliler kategorilerinde üç aşamada yapıldı. Her ilden başvurunun olduğu yarışmaya 38268 kişi kayıt oldu. Online olan ilk iki aşamada yarışan 6864 kişiden final sınavına katılmaya hak kazanan yarışmacı sayısı 1294’tü.

Oyun 2018’in yazılı olarak yapılan ve 90 dakika süren Final Sınavında yarışmacılara ikisi eşitlik bozmak üzere toplam 12 soru yöneltildi.

Birbirinden zor soruları çözerek birinci olan yarışmacılar şöyle;

Minikler’de 67 puanla Ayşe Umay Bahçivan,
Çocuklar’da 80 puanla Arda Ege Erdoğan,
Gençler’de 95 puanla Ozan Kaymak,
Yetişkinler’de 100 puan ve ek sorudan aldığı 21 puanla Ufuk Demiray,
Emekliler’de 78 puanla Murat Koz,

Zeka Oyunları Yarışması’nın tüm soruları yurt içinde ve yurt dışında binlerce zeka sorusunun yazarı olan Türkiye Zeka Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı tarafından hazırlanıyor.

Dikkat Çeken İstatistikler

En zorlu aşama olan final sınavında diikkat çeken istatistikler şöyle:

– En küçük yarışmacı 6, en büyük yarışmacı 72 yaşında.
– En çok katılımın sağlandığı ilk 5 şehir; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kocaeli.
* En çok katılım sağlayan meslek grupları sırasıyla; Öğrenci, Mühendis, Öğretmen, Bankacı ve Doktor.

Sonuçları Beklerken Renkli Etkinlikler

Final sınavının yanı sıra davetli konuşmacılar ve çeşitli atölye çalışmalarıyla gün boyu süren etkinliklerde; TZV Yönetim Kurulu Üyesi, Yazar Dr. Şeref Oğuz “Kolay Demedik, Mümkün Dedik”; TZV Yönetim Kurulu Üyesi, Maya Okulları Kurucusu Prof. Dr. Ziya Selçuk “Hepimiz Zekiyiz.” başlığıyla konuşurken, Rubik Küp Eğitmeni Selçuk Soner Akgül “Rubik Küp Gizemi”, Nefes Kolaylaştırıcı Yeşim Yaşar “Yaşam ve Nefes” atölyelerinde katılımcılarla interaktif buluşmalar gerçekleştirdi.

Her yıl binlerce kişinin yarıştığı Türkiye Zeka Oyunları Yarışması’na; yaş, cinsiyet ve eğitim gibi sınırlamalar olmadan zekâsına güvenen herkes katılabiliyor. Amaç; insanların düşünme alışkanları ve yeteneklerini geliştirmeye katkıda bulunmak…

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin