Turizm bölgesine maden açılacak

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Küre Dağları Milli Parkı’nda açılmak istenen madenlere, yöre halkı büyük tepki gösterdi.

Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası, Mantar Mağarası, Atak Su ve Atak Mağaraları, doğa turizmi ile Kastamonu’nun gözbebeği. Turizm açısından oldukça önemli olan bu bölgeye açılması planlanan mermer ocaklarına, Pınarbaşı halkı büyük tepki gösterdi. Özellikle sosyal medya üzerinden kurmuş oldukları Pınarbaşı Sivil İnsiyatif Grubu ile fikir alışverişi ve organizasyonlar yapan grup üyeleri, İstanbul’daki Pınarbaşı derneklerinin desteği ile büyük bir protesto gerçekleştirdi.

Kastamonu İl Çevre Müdürlüğünün vermiş olduğu bilgilendirme yazısında arama ve çıkartma ruhsatı olarak 58 ruhsat verildiği belirtiliyor. Bu ruhsatlardan birine sahip olan Hürtaş Madenciliğin Çavuş köyünde düzenlediği toplantıya katılan köylüler, tepkilerini dile getirerek maden çalışmalarını protesto etti.

”İzin vermeyeceğiz”

TOMA’ların da yer aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşen toplantıya İstanbul’dan gelen Pınarbaşılılar da katıldı. Çavuş Köyü Dernek Başkanı Tahsin Baki, burada bir basın açıklaması yaparak doğa harikası olan Pınarbaşı’nın turizm açısından çok önemli olduğunu, mermer ocakları açarak burada turizmin baltalandığını, buna Çavuş köyü köylüleri ve Pınarbaşı halkı olarak izin vermeyeceklerini belirtti.

Konuşmanın ardından halk maden ocağı şirketi Hürtaş Madenciliği slogan ve alkışlarla protesto etti. Köy konağındaki bilgilendirme toplantısına İl Çevre Müdürlüğü, İl Turizm Müdürlüğü başta olmak üzere İlçe Orman Müdürlüğünden yetkililer hazır bulundu. Halkın yarıdan fazlasının dışarıdan dinlediği toplantı, olaysız bir şekilde sona erdi.

kaynak: Yeşil Portal

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin