Tükürük bezinden taş çıktı


Adana’da yemek yedikten sonra ağrı ve şişlik şikayetiyle hastaneye başvuran kişinin tükürük bezinden bir buçuk santimlik taş çıkarıldı.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde yeni evlenen ve inşaat dekorasyon işi yapan Bünyamin İlyas Aytar (30) bir süredir yemek yedikten sonra boğazında bir şişlik ve ağrı hissetmeye başladı. Bu şikayetleri nedeniyle İskenderun’da farklı hastanelere gitti ancak bir derman bulamayınca Adana’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne başvurdu.

Aytar’ı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Özdemir muayene etti. Özmedir, Aytar’ın tükürük bezlerinde taş olduğu için bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığını belirtti. Doktor, endoskopi yöntemiyle ameliyat edip, tükürük bezlerindeki bir buçuk santimlik taşı kırarak çıkarmayı başardı. 

Özdemir, taşın oluşum mekanizmasının çok farklı olduğunu tükürük bezinin ürettiği salgının içeriğinin değişmesinin buna etken olabildiğini, ama çoğunlukla görülenin tükürük bezi kanalında darlıktan dolayı bu taşların oluştuğunu ifade etti. 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin