Trump’ın görevden alınması için ilk resmi başvuru yapıldı

çok gizli

ABD’nin California eyaleti temsilcilerinden Demokrat Brad Sherman, Trump için Temsilciler Meclisine suç dayanağı tasarısı sundu.

Rusya’nın 2016 seçimlerine karışmasına yönelik başlatılan soruşturmayı engellendiği iddiasıyla ABD Başkanı Donald Trump’ın görevden alınması için başvuru yapıldı.

Bloomberght’in haberine göre, görevden alma talebinde Sherman, Trump’ın başkanlık seçiminde Rusya ile gizli anlaşma yaptığı iddialarının soruşturulduğu sırada eski FBI Direktörü James Comey’i aniden görevden almasının adaleti engellemeye varan büyük bir suç olduğunu iddia etti.

Comey’in Trump’ın kendisinden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmayı iptal etmesini talep ettiğine yönelik iddiaları da hatırlatan Sherman, “Tüm bunlarda Donald Trump bir başkan olarak güveninin aksine, anayasal hükümeti yıkıcı, kanun ve adaletin yüksek amacına ön yargılı ve ABD halkına yönelik incitici bir tavır almıştır. Bu nedenle, Donald Trump suçlu bulunmayı ve yargılanmayı ve görevden alınmayı hak etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Donald Trump’ın seçilmesine yardımcı  olmak amacıyla, Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerine siber saldırıyla müdahale ettiği iddia edilmişti.

Trump’ın oğlu itiraf etti

Öte yandan ABD Başkanı Trump’ın oğlu, seçim öncesinde babasının kampanyasına yarayacak bilgileri öğrenmek için Kremlin’e yakın Rus avukatla görüşmeyi kabul ettiğini itiraf etti.

Trump Jr., Veselnitskaya’nın babasının rakibi hakkında “anlamlı bir bilgi vermediğini” iddia etse de, ABD yetkilileri Trump’ın kampanyasına ve ABD seçimlerine Rusya’nın müdahil olduğu iddialarını soruştururken böyle bir görüşmenin ortaya çıkmasının Trump’ı zora sokacağı aşikar. New York Times, 9 Haziran 2016’da yapılan görüşmenin en azından kampanyanın bazı üyelerinin Rusya’dan yardım istediğini ilk kez açık bir şekilde ortaya koyduğunu yazdı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin