Troia yılına özel ”deniz üzerinde sergi”

Unutulmaya yüz tutmuş çömlekçilik mesleği Kırklareli’nde bir atölyede hayat bulurken, bu atölyenin eserleri Çanakkale’de troia yılına özel, deniz üzerinde sergilenecek.

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi Ekin Sanat Atölyesi’nde çömlekçilik mesleğini sürdürmeye çalışan Gonca Gün, yaptığı eserleri bu yıl Çanakkale’de sergileyecek. Çanakkale’nin 2018 Troia yılı kapsamında yaptıkları eserleri deniz üzerinde sergilemeyi planlayan Çömlek eğitmeni Gonca Gün bu serginin bir ilk olacağını belirtti.

“Denizin üzerinde yüzdüreceğiz “

Daha önce buna benzer çalışmaların olduğunu fakat suyun üzerinde toprağın yüzmesinin bir ilk olacağını ifade eden Gün, “Öncelikli olarak bu yıl troia yılı seçildi. Biz de buna istinaden bir sergi planlıyoruz ve bunu Ergün Arda önderliğinde yapıyoruz. Kendisi yüzen çanaklar sergisi oluşturdu, biz de sanatçı olarak bu sergiye katılacağız. Ben orada çanak yüzdüreceğim. Şu anda onun çalışması içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Yaptıkları eserlerin hangi aşamadan geçtiğini anlatan Gün, ”Çalışmalarımızı öncelikle çamurla şekillendiriyoruz, belli bir şekil verdikten sonra belli bir formata giriyor. Ardından pişiriyoruz ateşle buluşturuyoruz, ateşte buluştuktan sonra troia yılı kapsamında sergimiz öncesinde bir ritüel gerçekleştireceğiz. Çanaklarımızı Bozcaada’da denizin üzerinde yüzdüreceğiz” dedi.

Denizde çömlek yüzdürme sergisi, Çanakkale’nin Bozcacada İskele Bizbize Kafesi önünde 14 Ağustos’ta yapılacak.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin