Toplumsal tarihe kadınların yaşamlarından bakmak!

Tarih Vakfı başkanı Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan “Gençler Tarih Yazıyor” projeleriyle her yıl alternatif eğitim ortamı hazırlıyor.

Alkan, “Tarih Vakfı olarak, 2013 yılından beri ‘Gençler Tarih Yazıyor’ projeleriyle tarih eğitiminde akademisyenlere, öğretmenlere ve öğrencilere alternatif eğitim ortamları hazırlamaktayız. Bu seneki ‘Gençler Tarih Yazıyor’ projesi, Toplumsal Tarihe Kadınların Yaşamlarından Bakmak başlığıyla, başlangıcından bugüne dünyada ve Türkiye’de kadının özgürleşme hareketinin gelişimini odağa alıyor. Kadın hareketi konusu, geçen seneki kaynak alanımızı oluşturan yaşam yazını örnekleri ve bireylerin kişisel anlatıları üzerinden ele alınıyor.

Geçmiş dönemlerde 

Projenin Birinci Öğrenci Atölyesi, 1 Aralık 2019 Pazar günü, 11 okul, 181 ortaokul ve lise öğrencisi, 49 öğretmen ile Terakki Vakfı Okulları Tepeören Yerleşkesinde gerçekleşmiş ve Prof. Dr. Nüket Esen’in “Fatma Aliye Hanım: Bir Osmanlı Kadınının İzne Bağlı Yazarlığı” başlıklı konuşması ile başlayıp Dr. Öğr. Üyesi Erol Köroğlu, Yeşim Er Özcan, Burçin Türkoğlu, Fırat Güllü, Zeynep Adıgüzel ve Nalan Balcı’nın yürüteceği Yaşam Yazını Atölyeleri ile sona ermişti.

16 Şubat Pazar ikinci öğrenci atölyesi gerçekleşecek

16 Şubat Pazar günü, projeye katılan okulların öğrencileri ile ikinci öğrenci atölyesi gerçekleşecek. Atölye, öğrencilerin ilk öğrenci atölyesi sonrası okudukları kadın yaşam yazını kitap inceleme sunumları ile başlayacak. Tuba Demirci Yılmaz’ın “Tarih Yazımının Cinsiyeti: Kadınsız Tarihten Kadın Tarihine” başlıklı konuşması ile devam edecek. Özlem Çaykent, Erol Köroğlu, Fırat Güllü, Zeynep Adıgüzel ve Nalan Balcı’nın yürüteceği sözlü tarih atölyeleri ile sona erecek.  İkinci Öğrenci Atölyesi, 16 Şubat 2019 Pazar günü, 10 okulun ortaokul-lise öğrencileri ve öğretmenleri ile FMV Işık Ortaokulu Nişantaşı Kampüsü’nde gerçekleşecek.

Projeye Katılan Okullar

1. FMV Özel Ispartakule Işık Ortaokulu ve FMV Işık Ortaokulu Nişantaşı Kampüsü

2. Ulus Özel Musevi Ortaokulu ve Lisesi

3.İELEV Özel 125.Yıl Ortaokulu ve İELEV Özel Ortaokulu

4.Özel ENKA Ortaokulu ve Lisesi

5. Terakki Vakfı Okulları

6. Özel ALEV Ortaokulu ve Lisesi

7. ALKEV Özel Anadolu Lisesi

8. Özel Getronagan Ermeni Lisesi 9. ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi

10. Özel Alman Lisesi

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin