TMMOB: “Tekirdağ’daki kaza önlenebilirdi”

TMMOB

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası, Tekirdağ’da yaşanan ve 24 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasıyla ilgili basın açıklaması yaparak kazanın öngörülebilir olduğunu iddia etti. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Tekirdağ’da yaşanan tren kazasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamada yer alan bilgiler şu şekilde: “İlk belirlemelere göre; Edirne-Halkalı seferini yapan banliyö treninin Tekirdağ Muratlı-Balabanlı bölgesinde menfez kesitinin yetersiz ve menfez üstüne yapılan dolgunun niteliksizliği nedeniyle sel sularının menfezde yer alan toprak dolguyu boşaltması ve raylarının askıda kalması ve kırılması sonucunda, tren vagonları raydan çıkmış ve meydana gelen faciada 24 kişi yaşamını yitirmiş, 338 kişi ise yaralanmıştır.”

“Dolgu ve koruyucu duvarlar usulüne uygun değil”

Açıklamada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamaya dikkat çekilirken bakanlığın, “Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir” ifadesinin bir itiraf niteliğinde olduğu “Yapı yerindeki zeminin jeolojik-jeoteknik özellikleri ile bölgenin meteorolojik özellikleri dikkate alınarak yapılması gereken menfez kesit ve projeleri ile menfez üstü ve çevresinde taşkın sularına karşı yapılması gereken dolgu ve koruyucu duvarların usulüne uygun yapılmadığı görülmektedir. Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde yukarıda belirtilen mühendislik parametrelerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır” sözleriyle savunuldu.

Çok hızlı tren mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirildiği 21. yüzyılda, basit mühendislik hatalarına dayalı ölümcül kazların yaşanmasının bilime, mühendisliğe önem vermeyen anlayışların bir ayıbı olduğu söylenen açıklamada, kazanın öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerle meydana geldiği iddia edildi.

Rutin günlük kontroller yapılmıyor

Açıklamada, TCDD Yapım ile TCDD Taşımacılık dairelerinin 14 Haziran 2016 yılında ayrılması sonucunda; yapım ve taşımacılık plan ve hedeflerinin birlikte değerlendirilmediği, yapım aşamasında şartname kriterlerinin müteahhit firmaların insafına bırakıldığı, 2013 yılına kadar demiryolu güzergahlarında görevli olan “yol bekçileri” nin maliyet kapsamında işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmamasının yaşanan kazanın bir diğer önemli nedeni olduğuna dikkat çekildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin