Teknoloji devlerini yakan çip hatası

0
siber saldırı

Google araştırmacıları, Intel, AMD ve ARM işlemcilerde ciddi bir güvenlik açığı keşfettiğini açıkladı. Bu açık şifreler dahil olmak üzere hassas bilgilerin çalınmasına yol açabilir.

Meltdown ve Spectre olarak adlandırılan bu açıklar ile hackerlar mobil cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bulut cihazları da dahil olmak üzere istedikleri cihazlardan tüm belleği çalabiliyor.

Meltdown için geliştirilecek güncelleme ise bilgisayarlarda yüzde 5 ile yüzde 30 oranında performans kaybına neden olabilir deniyor.

Kimler etkilendi?

Bu saldırı İntel, AMD, ARM işlemcilere sahip Mac, Windows ve Linux sistemlerinin neredeyse hepsini etkiliyor. Araştırmacılar işin ucunun 1995‘e kadar uzadığını belirtiyor.

Apple’dan çip hatası açıklaması

Öte yandan Apple web sitesinden yaptığı açıklamada iPhone işletim sistemi güncellemelerinin (iOS 11.2) ve Mac sistem güncellemelerinin (macOS 10.13.2), Apple TV güncellemelerinin (tvOS 11.2) Meltdown hatasına karşı ürünleri korumaya aldığını söyledi. Bu güncellemelerin aygıtları yavaşlatmadığını söyleyen Apple Meltdown çip hatasının Apple Watch’ları etkilemediğini söyledi.

Apple ayrıca tüm müşterilerine tekrar uygulamaların sadece App Store’dan indirilmesini tavsiye etti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin