Tekirdağ’da çevre katliamı

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yer alan Kuru Deresi’nde renk ve koku değişimiyle birlikte balık ölümleri meydana geldi. Ölümlerin, kimyasal atıklardan kaynaklandığı öne sürülürken derede meydana gelen renk değişimi ve kokunun kaynağı henüz belirlenemedi. Çevre katliamıyla ilgili detaylı inceleme başlatıldı.

Tekirdağ’da bulunan Kuru Deresi’nde meydana gelen renk ve koku değişiminin ardından balık ölümleri görüldü. Kimyasal atıklardan kaynaklandığı öne sürülen renk değişimi ve balık ölümlerinin nedenini bulmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, dereden numune alarak incelemeye gönderdi. Durumdan haberdar olan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da Ergene Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baydarlı ile dere kıyısına giderek inceleme yaptı.

”Canlılar ölümle pençeleşiyor”

Aygun, konuyla ilgili olarak, “Karamehmet ve Ulaş mahallelerinden geçen Kuru Deresi’nde çevre katliamıyla baş başayız. Nereden geldiği belli olmayan bir kimyasal, dereyi kirletmiş ve canlılar ölüm kalım savaşı veriyor. Balık ölümleri yaşanıyor. Deredeki koku rezalet, canlılar ölümle pençeleşiyor, renk değişmiş. Bu suyun kirliliğinin kaynağını bulacağız. Ondan sonra da gerekirse yargıya teslim ederek bir daha çevreyi kirletmemeleri için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Baydarlı da ihbar üzerine hemen harekete geçildiğini anlatarak, “Bir çevre katliamıyla karşı karşıyayız. Bölgeden kirli, kimyasal veya asitli suların dereye atıldığını düşünüyoruz” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin