Tatili yurt dışında değerlendirmek isteyen bayramcılar sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu

Tatili yurt dışında değerlendirmek isteyen bayramcılar sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu. 

Yıllık izinlerini Türkiye’de anavatanlarında geçiren gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere dönüşleri süratle devam ederken, Türkiye’de de Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olması nedeniyle, bayramı yurt dışında geçirmek isteyen vatandaşlar sınır kapılarına akın etti.

Avrupa’da yaşadıkları ülkelere dönen gurbetçilerin dönüş yolculuklarına bir de bayramcılar eklenince, Bulgaristan’a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapılarında, araç kuyruğu 14 kilometreyi aşarken, Yunanistan’a açılan Pazarkule ve İpsala’da ise araç kuyrukları 5 ve 10 kilometreleri gördü.

Gurbetçilere ve tır şoförlerine kumanya desteği

Öte yandan Edirne Belediyesi Kapıkule Gümrük Kapısı’nda kuyrukta bekleyenlere kumanya desteğinde bulundu. Kuyrukta bekleyen tır şoförleri ile gurbetçilere kumanya ikramında bulunan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, gurbetçilerin geçişleri sırasında onların gerekli ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Yaşanan sorunun sadece Türk tarafıyla değil Bulgaristan tarafıyla da ilgili olduğunu belirten Tanrıkulu, “Bu durumun uluslaraarası anlaşmalarla çözülmesi lazım. Edirne Belediye Başkanlığı olarak onların su ve kumanya ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Bugün hazırladığımız 3 bin adet kumanyayı dağıtıyoruz ve onlara lojistik destek vermeye çalışıyoruz. Amacımız buradaki gurbetçileri bir parça rahatlatmak. Arkadaşlarımız kumanya dağıtıyor, su ihtiyaçlarını karşılıyor. Tuvalet ihtiyaçları için de seyyar tuvaletler koyuyoruz. Edirne Belediyesinin imkanları dahilinde onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Gurbetçiler sosyal medyadan isyan etti

Oluşan uzun kuyruklar nedeniyle mağdur olduklarını dile getiren gurbetçiler ve bayramcılar sosyal medyadan isyan etti. Gurbetçilerin attığı tweetlerin bazıları şöyle:

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin