Taş Devri insanları tarafından 42 bin yıl önce çizildi

Adıyaman’da bulunan Palanlı Mağarası’nda duvara kazınarak yapılan dağ keçisi figürü, Taş Devri insanları tarafından 42 bin yıl önce çizildi.

Adıyaman’da bulunan Palanlı Mağaraları’nda Taş Devri insanları tarafından kullanılan ve M.Ö. 40 bininci yıllara uzanan dönemde (Paleolitik Dönem) avcılık ve toplayıcılıkla uğraşan halkın mağara duvarlarına çizdikleri dağ keçisi resimleri günümüze kadar geldi. Mağarada çizilen 3 adet keçi resminden 1 tanesi günümüze kadar tahrip olmadan ulaştı. Adıyaman’ın 10 kilometre kuzeyinde Adıyaman-Çelikhan-Malatya karayolu güzergahında bulunan Palanlı Mağarası’nın duvarındaki dağ keçisi figürü, kazıma tekniği ile yapılmış.

Arkeolojik SİT alanı olarak tescillenen mağara derin vadide bulunuyor. Paleolitik döneme ait olan mağara Türkiye’de bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor. Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, mağaranın dünyada bilinen en eski yerleşim alanlarından biri olduğunu belirterek, “Palanlı Mağarası Adıyaman’da bulunan tarihi değerlerimizin en önemlilerinden bir tanesidir. Bu güne kadar dünyada bilinen en eski yerleşim alanlarından birisidir. Palanlı Mağarası bilinen ilk insan döneminde bir yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Bundan 40 bin yıl önce Paleolitik döneme ait olan bir yerleşim yeridir” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin