Tarlada 1 lira 50 kuruş olan patates markette 4 lira

İzmir’in Ödemiş ilçesindeki patates üreticileri, tarlada 1 lira 50 kuruş olan patatesin marketlerde 4 lira olduğunu ifade ederek para kazanamadıklarından dert yakındı. 

İzmir’in Ödemiş ilçesinde bulunan patates üreticileri, ürünlerinin fiyatlarından dolayı sıkıntılı günler geçiriyor. Maliyetler nedeniyle sıkıntıda olan üreticiler, fiyatlara çözüm bulunması gerektiğini belirtti. Tarlada 1 lira 50 kuruş olan patatesin, marketlerde 1,50 ve 4 lira arasında değişen fiyatlara satıldığını dile getiren üreticiler, para kazanamamaktan dert yakındı.

Ödemişli patates üreticisi Mustafa Gürler, artan yüzde yüz maliyet fiyatlarına dikkat çekerek, ”Kamuoyunda patates haberleri son günlerde sıkça yer alıyor. Bu işin en altında biz üreticiler bulunuyoruz. Herkes bizim iyi para kazandığımızı düşünüyor; ama maliyet hesabı yapıldığında maliyeti anca kafa kafaya kurtarabiliyoruz” dedi.

Market fiyatlarına tepki var 

Üç gündür devam eden güneşli hava dolayısıyla tarlalardaki sululuk oranının azaldığını ve patates sökümünün tam zamanı olduğunu anlatan Gürler, market fiyatlarına da tepki gösterdi. Gürler, “Fiyatlar tarlada çuvallı olarak 1,50 lira civarında seyrediyor. Marketlerde fiyat yüksek olduğu için alım-satımda daralma meydana geldi” ifadesini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin