Tarihi Rum Kilisesi onarılmayı bekliyor

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Garipler köyü sakinleri, köylerinde bulunan ve Rumlar tarafından yaptırıldığı belirtilen tarihi kilisenin onarılarak, inanç turizmine kazandırılmasını istiyor. 

Geçmişten günümüze çok sayıda farklı dinlere mensup insanların yaşam sürdüğü Yozgat’ta kiliseler önemli bir yer tutuyor. Yılların ve doğal şartların etkisiyle kiliselerin bazıları yıkılırken bazıları restore edilerek camilere dönüştürüldü. Bazıları da farklı amaçlar için kullanılmaya başlandı. Kentteki kiliseler bu durumda iken Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Garipler köyünde bulunan Rum Kilisesi ise sahipsizlik ve kaçak kazı tahribatı yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bunun yanı sıra doğal koşullar nedeniyle çatısının bir bölümü yıkılan kilise, tüm bunlara rağmen ayakta durmaya çalışıyor.

Eski medeniyetlerde sadece kilise olarak değil bir süre manastır olarak da kullanıldığı belirtilen tarihi kilise, daha sonra bölgeye yerleşen müslümanlar tarafından cami olarak kullanıldı. Yakın zamana kadar ise tarihi kilise, köy halkına hem cami hem de okul olarak hizmet verdi. Garipler köyü sakinleri, tarihi 1700’lü yıllara dayandığı iddia edilen Tarihi Rum Kilisesinin onarılarak inanç turizmine kazandırılmasını istiyor.

”Kaçak kazı çalışmalarından dolayı harap olmuş”

Kilisenin kaçak kazı sonucunda tahrip olduğunu belirten köylülerden Anıl Hasan Ceylan ise “Kilisemiz, yapılan kaçak kazı çalışmalarından dolayı harap olmuş şekilde. Yetkililer çalışma yapmak istediler fakat çalışmaları bir sonuca ulaşmadı. Kilisemiz bakımsızlıktan yıkılmaya başladı. En kısa zamanda restorasyon çalışmalarının başlatılmasını istiyoruz. Turizme kazandırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin