Tarihi Elektrik Fabrikası Kültür Merkezi ve Nikah Salonu açıldı

Tarihi Elektrik Fabrikası 

 

Edirne Belediyesi tarafından restore edilen, Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak kullanılması planlanan tarihi elektrik fabrikası binası törenle hizmete açıldı. 

Edirne Belediyesi’nin, Fatih Sultan Mehmed’in hocası olan İslam alimi Muhammed Bin Kutbüddin-i İzniki’nin türbesinin üzerine düğün salonu yaptığı iddiası sonrası vatandaşlar büyük tepki göstermişti. Basına yansıyan haberler sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Müzesi tarafından söz konusu alanda 4 kez kazı yapıldığını ancak Tatarhaniler Kabristanı’nda, büyük İslam alimi Muhammed bin Kutbüddin-i İzniki Hazretleri’nin türbesinin olduğunu simgeleyen bir taşa rastlanılmadığını söylemişti.

“Vatandaşlarımızın burası ile ilgili çok haklı hassasiyetleri var”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, eski elektrik fabrikasının bulunduğu alanda Tatarhaniler Mezarlığı olması nedeniyle, bazı vatandaşların endişelerinin olduğunu belirterek, “Bazı vatandaşlarımızın, yurttaşlarımızın burası ile ilgili hassasiyetleri var. Bunlar çok da haklı hassasiyetler. Bunlara emin olunuz ki bu şehrin belediye başkanı olarak da vatandaş Recep Gürkan olarak da çok saygı duyuyorum” dedi.

“Asla ve asla alkol, müzik ve eğlence olmayacak”

Gürkan, Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak restore edilen binada, müzik, eğlence ve alkolün asla olmayacağının altını çizerek, “Bu hassasiyet nedeniyle herkes bunu böyle bilsin ki, bu binada kültürel etkinlikler yapılacak, panel, konferans, seminer, sempozyum gibi… Nikah kıyılacak ama asla ve asla eğlence hiç olmayacak. Burada müzikli gösteriler hiç olmayacak. Burada alkol hiç olmayacak. Burada bu toprağı vatan yapmak için canını vermiş bütün aziz ecdadımızın ruhlarını incitecek hiçbir etkinlik olmayacak” ifadelerini kullandı.

“Mezarlığın ruhuna aykırı bir şey yapılmayacak”

Bölgenin Tatarhaniler Mezarlığı olması nedeniyle çok fazla hassasiyet göstererek, yapılan tepkiler doğrultusunda hareket etmeye çok önem verdiklerine değinen Gürkan, şöyle konuştu:

“O vatandaşlarımız, mezarlıklarla ilgili hassasiyeti olan vatandaşlarımız burada herhangi bir mezarlığın ruhuna aykırı, yapısına aykırı bir şey olmaması için mücadele ettiler, ediyorlar. Buna da saygı duyuyorum. Ama şunu çok gönül rahatlığıyla da söylemek isterim, bu bölgede özellikle elektrik fabrikasının bahçesinde, Edirne Müzesi tarafından dört kez kazı yapıldı. Bu dört kazının hiçbirinde de burada önemli bir zatın, Muhammed Bin Kutbüddin-i İzniki Hazretleri’nin mezarının olmadığı raporlandı.”

“Muhammed Bin Kutbüddin-i İzniki Hazretleri’nin türbesini ilk ben yapardım”

Gürkan, Tatarhaniler Kabristanı’nda İslam alimi Muhammed bin Kutbüddin-i İzniki Hazretleri’nin, yapılan kazı çalışmaları sonrası türbesinin olmamasının üzüntü verici olduğunu belirterek, “Değerli yurttaşlarım şunu bilsinler ki, rahmetli Muhammed Bin Kutbüddin-i İzniki Hazretleri’nin burada türbesi olsaydı buna ilk sahip çıkacak, Edirneliler adına Edirne halkı adına ben olurdum. Ben sahip çıkardım o türbeye. Bulunduğu yere türbesini de büyük bir gururla ve mutlulukla da koyardım, yapardım, dikerdim. Çünkü Edirneliler, bazılarının sandığı gibi dinden çıkmış ya da dini hassasiyetleri olmayan insanlar değildir. Burada bütün kazılarda maalesef ki çok isterdim olmasını maalesef, Muhammed Bin Kutbüddin-i İzniki Hazretleri’nin bir türbesi bulunamadı. Ama biz bu 96 dönümlük alanın tümünü imar planlarımıza Tatarhaniler Mezarlığı olarak işledik. Ve gördüğünüz bu güzel bahçede Edirne Müzesi ile belediyemizin ortak çalışmaları devam ediyor. Çok yakında o dönemin mezar taşlarından bir sergileme alanı yapacağız. El Makam taşını koyacağız, açıklamalı bir taş da koyacağız. Biz ecdadı ile gurur duyan insanlarız. Biz ecdadından utanan, sıkılan, rahatsız olan insanlar değiliz” şeklinde konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın konuşmasının ardından il protokolü Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak hizmet verecek olan binanın açılışını gerçekleştirdi ve Murat ile Sevcan Tuncinar çiftinin nikahını kıydı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin