Süt üreticisine iyi haber 

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 1 Şubat 2018’den geçerli olmak üzere litre başına 1 lira 53 kuruşa yükseltti. Karacabey Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Bakırtaş, fiyat artışını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Konseyin Ankara’da yapılan toplantısında, 1 Şubat-30 Haziran 2018 dönemi için çiğ süt referans fiyatının litre başına 1 lira 44 kuruş, hizmet bedeli 9 kuruş olmak üzere toplam 1 lira 53 kuruş olması kararlaştırıldı. Aralık ayı sonunda yapılan toplantıda referans fiyatın artırılması konusunda süt sanayicileri ile üreticiler anlaşmaya varmış, ancak Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcilerinin fiyat artışının enflasyonu artıracağını gerekçe göstererek karşı çıkmıştı.

O toplantıda fiyatın 16 Ocak’ta belirlenerek açıklanması kararlaştırıldı. Son yapılan toplantıda fiyat artışı kabul edildi. Böylece en son 2017 Eylül ayında litre başına 1 lira 30 kuruştan 1 lira 40 kuruşa çıkarılan çiğ süt referans fiyatı 1 Şubat’tan geçerli olmak üzere 1 lira 53 kuruşa çıkarıldı.

Serbest piyasada bazı bölgelerde Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği referans fiyatın üzerinde çiğ süt alımı yapılıyor. Önümüzdeki aylarda çiğ süt üretimine bağlı olarak fiyatın daha da artması bekleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Karacabey Süt Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Bakırtaş, ilçede büyük süt firmaları faaliyet gösterdiği için üreticinin elinde süt kalmadığını belirtti.
Söz konusu firmaların, soğutulmuş sütün litresini 1,28 liradan aldığı bilgisini veren Bakırtaş, “Bölgemizdeki üreticide süt kalma durumu yok. Başka yerlerde varmış, onlara da Et ve Süt Kurumu müdahale etti. Bu kararı çok olumlu karşıladık. Bazı bölgelerdeki süt fazlalığına çok acil müdahale edilmesi gerekiyordu ve yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Bakırtaş, Et ve Süt Kurumu’nun süt alımına başlamasıyla fiyatların belli bir seviyede tutulduğunu, bunun da piyasayı rahatlattığını sözlerine ekledi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin