Suriyeliler bayram için ülkelerine gitti

Türkiye’nin dört bir yanından Kilis’e gelip ramazan bayramı için ülkesine giden Suriyelilerin sayısı 38 bine ulaştı.

Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye yerleşen Suriyeliler, Kilis Valiliği izniyle 13 Haziran tarihine kadar online randevu sistemine kayıt yaptırarak bayram için ülkelerine gidiyor. Kilis’e gelerek Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden ülkesine giden Suriyelilerin sayısı 38 bine ulaştı.

40 dereceyi bulan sıcak havaya rağmen saatlerce sırada bekleyen Suriyeliler, ülkelerine gitmenin mutluluğunu yaşıyor. Suriyeliler Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile güvenliğin sağlandığı Halep kentine bağlı Çobanbey, Carablus, El Bab ile Afrin ilçe ve kırsalı başta olmak üzere Suriye’nin çeşitli kentlerine gidiyor.

Sınıra gece gelen Suriyeliler, AFAD tarafından kurulan çadırlarda sıraya girerek sabah 08.00’den itibaren Suriye’ye geçiş yapıyor. 7 ayrı kontrol noktasından geçen Suriyeliler izdiham olmaması için görevliler tarafından sıraya sokuluyor. Ayrıca 0-15 yaş aralığındaki çocukların eksik aşıları da sağlık görevlileri tarafından yapılıyor. Pasaport polisi tarafından işlemleri tamamlanan Suriyeliler, tahsis edilen otobüslerle Suriye’ye gidiyor. Halep’in Azez ilçesine ulaşan Suriyeliler, buradan ülkenin çeşitli kentlerine yakınlarının yanına gidiyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin