Soma davası başlamadan ertelendi

Soma davası

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma maden kazasının karar davası, üye hakimlerden Tuğşad Buğra Kıyak’ın rahatsızlığı nedeniyle 11 Temmuz Çarşamba Gününe ertelendi.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde bugün karar duruşması yapılacağı açıklanan Soma maden kazası ceza davasında karar 11 Temmuz Çarşamba saat 09.00’a bırakıldı. Dava başladığından bu yana en kalabalık duruşma olan karar duruşmasında yoklama alınmasının ardından mahkeme başkanı hakim Salih Pehlivanoğlu mahkeme heyetindeki hakimlerden Tuğşad Buğra Kıyak’ın ani rahatsızlığı nedeniyle oylamaya katılamayacak olmasından dolayı duruşmayı 11 Temmuz Çarşamba Günü 09.00’a erteledi.

Hakim Pehlivanoğlu, durumun insani bir durum olduğunu ve gelebilecek her türlü eleştiriye de açık olduklarını belirtirken erteleme kararı salondaki ailelerin büyük tepkisine neden oldu. Aileler sinir krizi geçirirken, avukat Can Atalay erteleme kararını, mahkeme salonunun önüne yerleştirilen parmaklıklara vurarak gösterdi. Aileler ve avukatlar karar açıklanana kadar mahkeme salonu önünde nöbet tutacaklarını açıkladı.

Soma davası
Avukat Can Atalay

“Buradayız, adalet istiyoruz”

Atalay, parmaklıkların bugüne kadar hiç bu kadar yüksek yapılmadığına dikkat çekerek karar açıklanana kadar mahkeme salonu önünde nöbet tutacaklarını ve tüm Türkiye’yi kendilerine destek olmaya davet etti. Atalay, “Bu parmaklıklar yoktu, bugün geldi. Bizi bu parmaklıkların arkasından çekin. Biz bu davayı bizden kaçıranlara direndik. Bu çocukları Fethullah’ın cinleri yaktı demeye kadar işi vardırdılar. O lafı ağızlarına geri tıktık. Dava karar aşamasındayken hakimleri aldılar, tüm Türkiye’ye seslendik; sesimizi duyun, elimizi tutun beraber yol yürüyelim. Biz bu davayı bu aileler, bir avuç insan buraya kadar tuttu ve getirdi. Türkiye’nin kurtuluşunun ancak emeğiyle geçinen yurttaşlarca olacağının somut kanıtıdır bu insanlar” dedi. Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın Soman Davası’nı takip etiiği gerekçesiyle tutuklandığını söyleyen Atalay, “Biz buradayız, adalet yerini buluncaya kadar buradayız. Gelsinler o kararı yüzümüze okusunlar” ifadelerini kullandı.

Atalay, “Çarşamba sabahı dediler, direniyoruz. Çarşamba sabahına kadar avukatlar ve aileler olarak nöbete başlıyoruz. Buradayız, adalet istiyoruz, Soma için adalet istiyoruz, Türkiye için adalet istiyoruz. Adalet istiyoruz, alacağız” şeklinde konuştu.

Kazada oğlunu kaybeden Elmas Kaya, “Çarşamba günü Alp Gürkan Soma’ya gelmiş. Adam Çarşamba günü sendikada bir toplantı yapmış ve bu davada kimse tutuklanmayacak demiş. Oğlumu da çıkaracağız demiş. Çok doğru demiş. Benim oğlum mezarlıkta ben tellerin arkasındayım doğru söylemiş, adalet duvarda. Ben bugün bir şey çıkmayacağını biliyordum. Bu hakim buraya geldiğinde bu karar verilmişti zaten. Kim ne derse desin bu dünyada işçilerin insanların hiç değeri yok. Bu adalet de dünyada zenginlerin. Biz boşuna ağlıyoruz boşuna yanıyoruz. En büyük adalete söylüyorum artık ama sabretmem lazım, sabredeceğim. Bugün için hiçbir şey söyleyecek hiçbir şey yok” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin