Siyasette Kadın Temsili Paneli

0

Kadın Adaylarını Destekleme Derneği’nin 3 Şubat‘ta düzenleyeceği “Siyasette Kadın Temsili” konulu paneline davetlisiniz!

KA.DER-Kadın Adayları Destekleme Derneği‘nin düzenlediği , “Siyasette Kadın Temsili” konulu panelin ayrıntıları şu şekilde.

Konuşmacılar:

Benal YAZGAN – Kadın Partisi Kurucu Genel Başkanı
Prof.Dr. Fatmagül BERKTAY – İstanbul Üniversitesi
Prof.Dr. Feride Acar – Grevio Başkanı

Nerede?

Tarih: 3 Şubat 2018 – Saat 14:00 – 17:00
Yer: Nazim Hikmet Kültür ve Sanat Evi, Abidin Dino Salonu – Şişli

KA.DER HAKKINDA

KA.DER, kadınların ve erkeklerin her alanda eşit olarak temsil edilmelerini savunan bir kadın örgütüdür. Toplumu ve bireyleri ilgilendiren kararların alındığı, seçim ve atama ile oluşan tüm karar organlarında kadın erkek eşitliğini demokrasinin bir gereği olarak kabul eder.

Türkiye’de kadınlar, farklı sosyal alanlarda varlıklarını kanıtladıkları halde üst düzey yönetimlerde, özellikle de siyasette, eşit temsilden hala çok uzak bir konumdadırlar. Bu eşitsizliği gidermek, tüm yurttaşların kararlara katılımını sağlamak, kadın deneyimi ve çözüm üretme yeteneğini sosyal ve siyasal alanlara kazandırmak amacıyla Mart 1997’de kurulan KA.DER, seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki kadın temsil oranlarını yükseltmek için çalışır.

KA.DER, siyaset alanının toplumsal yaşam üzerindeki tayin edici özelliğini göz önünde bulundurarak, öncelikle siyasette eşit temsilin sağlanmasını ana hedef olarak belirlemiştir. Siyaset alanında sağlanacak eşit temsil, kadın erkek eşitliğinin her alanda gerçekleşmesini kolaylaştıracaktır.

KA.DER Ne Yapar?

  • Sosyal ve siyasal yaşamda erkek egemenliğine karşı kadın-erkek eşitliği bilincinin yükseltilmesi,
  • Kadınların politikaya katılımını engelleyen ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal engellerin ortadan kaldırılması,
  • Kadınların karar alma organlarında eşit temsilini sağlamak için geçici özel önlem politikalarının yasalarda ve siyasi parti tüzüklerinde yer alması,
  • Kadınlara yönelik ayrımcı ifadelerin yasa ve düzenlemelerden çıkartılması,
  • Kadınların hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak yasaların yapılması,
  • Kadınların güçlenmesi, haklarını kullanabilir, savunabilir ve genişletebilir duruma gelmeleri,
  • Parti üyesi olan kadınların güçlendirilmesi, partilerinde görünür kılınmaları ve yerel ve genel seçimlerde aday olmaya teşvik edilmeleri,
  • Siyasi partilerde yer alan kadınlar arasında; onlarla kadın hareketi arasında kadın sorunları ve politikaları konularında iş ve güç birliğinin güçlenmesi, amacıyla; lobi, savunu, kampanya, örgütlenme, dayanışma ve eğitim çalışmaları yürütür.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin