Şişli ve Çınar kardeşlik köprüsü kurdu

0
kardeşlik köprüsü

İstanbul Şişli İlçe Kaymakamlığı, Diyarbakır’ın Çınar ilçesini kardeş ilçe olarak ilan etti

Şişli Kaymakamlığı tarafından Çınar ilçesine bağlı Ovabağ Köyü İlkokulu’nun anasınıfı yenilendi. Köyde düzenlenen programa, Şişli İlçesi’nde bulunan Ermeni, Fransız ve İtalyan okullarının müdürleri de katıldı. Öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtıldı.

İstanbul Şişli İlçe Kaymakamlığı, Diyarbakır’ın Çınar ilçesini kardeş ilçe olarak ilan etti. Kaymakamlıklar arasında “Ovabağ Köyü’nde Batı’dan Doğu’ya Kardeşlik Eli Uzanıyor Kardeşler Buluşuyor” projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında Çınar İlçesi’ne bağlı Ovabağ Köyü İlkokulunun anasınıfı yenilendi. Okulun anasınıfı boyandı, duvarlara resimler yapıldı ve öğrencileri için yeni oyuncaklar alındı. Köy çocukları yeni anasınıfında daha modern bir ortamda eğitimlerine ilk adımı atacak. Yenilenen anasınıfının açılışına Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık ve Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ve Çınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aziz İde’de katıldı.

Ermeni, Fransız ve İtalya okulları müdürleri de katıldı

Açılışın özel misafirleri de vardı, Özel Notre Dome Di Sion Fransız Lisesi Müdürü Suzan Sevgi, Özel Pangalti Ermeni Lisesi Müdürü Eva Orayakyan, Özel Pangalti Ermeni Ortaokulu Müdürü Eda Karagozyan, Özel Karagozyan Ermeni Ortaokulu Müdürü Arsuvak Koç Monnet ve Özel İTA okulları Müdürü Sedef Bulat’ta katılarak köydeki öğrencilerle bir araya geldi.

Okulun tamamı yenilenecek

Eğitim ve Öğretim yılının tamamlanmasıyla Şişli Kaymakamlığı tarafından Ovabağ İlkokulu’nun tamamı boyanacak, bütün eksikleri giderilecek. Yeni eğitim ve öğretim yaklaşık olarak 2 bin öğrenciye kırtasiye yardımı yapılacağı belirtildi.

“El ele vermeliyiz”

Çınar İlçesi’nde 4 yıl kaymakamlık yaptığını belirten Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık, Çınar’a çok sevdiğini söyledi. Akbıyık, “Türkiye genelinde 10-15 ilçede kaymakamlık yaptım. Çınar bende anı bırakan ilçelerden birisidir. Benim oğlum Diyarbakır’da doğdu. Diyarbakır insanıyla, tarihiyle, kültürüyle çok güzel şehir. Benim yanımda ayrı bir yeri vardır. Büyük bir mutluluk yaşıyorum. Çınar bizim kardeş ilçemiz. Bu kapsamda Ovabağ Köyü okulumuzun anasınıfını yeniledik. Yeni eğitim ve öğretim yılında da okulun ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Bu okuldan öğretmen, doktor, yönetici, bilim insanı çıkabilir, bunun için hepimizin destek vermesi lazım ve potansiyeli ortaya çıkarmamız gerekiyor. Eğer desteğimizi esirgersek vebali ağır olacak. Hepimiz el ele vermeliyiz ve geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Bu bizim asli görevimizdir” dedi.

“Anlamlı bir çalışma”

Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı ise, “Kentimizin tanıtılması ve potansiyelinin ortaya çıkması için önemli çalışma yapmaya başladık. İlk defa gelen ziyaretçilerimiz var. Bunlar gördüklerini, deneyimlerini paylaşacaklar. Buda buradaki güzel gelişmelerin olmasında önemli rol oynayacaktır. Bir yerde meydana gelen olumsuz o bölgenin genelinde olumsuzluk varmış gibi bir algıya yol açıyor. Bu algının ne kadar yapay, ne kadar soyut olduğunu ancak gelebildiklerinde görebilirler” diye konuştu.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin