Sinop’a santral yapımı iptal olabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 zirvesi için bulunduğu Japonya verdiği bir röportajda “maliyet ve zaman” uyuşmazlığı sebebiyle Sinop Nükleer Santrali projesinin iptal olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 hedefleri arasında saydığı Japonlarla Sinop nükleer enerji santrali projesinin durduğunu açıkladı.

Erdoğan, 28-29 Haziran’da tarihlerinde Japonya’nın Osaka şehrinde yapılacak G-20 liderler zirvesine katılmak için yola çıkmıştı.

Gazeteci Murat Yetkin’in kişisel bloğunda yayınladığı yazısına göre G-20 zirvesinin ev sahibi Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile Ekonomik Ortaklık Anlaşması üzerinde konuşması öncesinde Japonya’nın Nikkei’de 27 Haziran’da yaptığı mülakat yayınlandı.

“Arzu edilen noktada değiliz”

Görüşmede sorulan Sinop Nükleer Enerji Santrali Projesi’nin başlangıçtaki maliyet tahminlerinin ikiye çıkmasına yönelik sorulan sorulara Erdoğan şu şekilde cevap verdi:

“Sinop nükleer enerji santrali projesinde arzu edilen noktada değiliz. Japon tarafınca hazırlanan fizibilite çalışması raporu ve maliyet analizi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ve diğer gerekli kurumlarımız tarafından ayrıntısıyla incelendi.

“Hem maliyet, hem de takvim bakımından başlangıçtaki anlaşmamızla uyum içinde olmayan bir tabloyla karşılaştık.Sinop nükleer enerji santralinin arzu ettiğimiz gibi ilerlememesi tabii ki üzücü.

“Ne var ki, Japonya ile enerji işbirliğimizi sadece nükleer enerji alanıyla sınırlamıyoruz. Japonya ile temiz kömür, yenilenebilir enerji, Ar-Ge çalışmaları, insan kaynakları gelişimi ve ulaştırma gibi çok alanda birlikte çalışabileceğimizi düşünüyoruz.”

Ne olmuştu?

Sinop Nükleer Enerji Santrali Projesi 2013 Mayıs ayında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Abe arasında imzalanmış, Japon Mitsubishi ve Hitachi şirketleri arasındaki ortaklığın (MHI) ve Fransız Areva birlikte Sinop’ta nükleer enerji santrali inşa edip işleteceği belirtilmişti.

2017’de inşaata başlanmasına rağmen, sürecin gecikme nedenleri arasında çevreci örgütler ve Türkiye Mühendis ve Mimar odası (TMMOB) gibi kuruluşların etkili protestolar ve ağırlıklı olarak ekonomik nedenler ne sürülüyordu.

Japonya’daki şirketler de “ilerlemiyor” demişti

Santralin inşa sürecine dair bugüne kadar birçok açıklama yapılmıştı. Japonlar bir süre önce proje üzerinde çalışmayı bıraktıklarını açıklamıştı. Bundan sonra yapılan açıklamaların Türkiye tarafından yapılacağını eklemişlerdi.

Erdoğan’ın Nikkei’deki açıklaması, Japon şirketleri ile Sinop nükleer enerji santrali projesinin artık “ilerlemediğine” dair ilk üst düzey açıklama oldu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin