Şiddet içeren oyunlara dikkat!

0

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. H. Eray Çelik, çevrimiçi şiddet oyunlarına karşı öğretmenleri ve aileleri uyardı.

Bütün dünyada çocukları etkisi altına alan Mavi Balina, Momo ve Mariam gibi çevrimiçi oyunlar, intihara sürüklemeye devam ediyor. Dünya çapında pek çok çocuğu intihara sürükleyen ‘Mavi Balina’ oyunu, son olarak Van’da 14 yaşındaki Sevda Erkaçmaz’ı hayattan koparmıştı. Olayın gündeme gelmesiyle birlikte Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Bilgisayar Bilimleri Araştırma Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. H. Eray Çelik; Mavi Balina, Momo ve Mariam gibi çevrimiçi şiddet oyunları konusunda aileleri ve öğretmenleri uyardı.

“Bir farkındalık düzeyine gelmemiz gerekiyor”

Çocukları çevrimiçi şiddet oyunlarından ve dijital dünyanın zararlarından korumak için yapılması gerekenleri aktaran Çelik, “Dijitalleşen dünyada eskisine göre çocuklarımız için çok daha fazla mücadele etmemiz gereken parametreler ve alanlar var. Bunların en büyüğü ve önemlisi çevrimiçi şiddet oyunlarıdır. Dijital ve sanal dünyada ebeveynler olarak dijital, sosyal medya ve oyun okuryazarlığımızı geliştirmemiz ve bir farkındalık düzeyine gelmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Çevrimiçi şiddet oyunlarına ilişkin önlemler alınabilir” 

Mavi Balina, Momo ve Mariam gibi çevrimiçi oyunların toplumun büyük bir kesimine ulaşımının engellenebildiğini ifade eden Çelik, “Bizim yasaklama ve engellemeden önce bu oyunun içerikleri ve zararları konusunda çocuklarımızı eğitmemiz gerekiyor. Biz biliyoruz ki çevrimiçi oyunlar aslında çocukların bilimsel ve eğitimsel açıdan kişiliklerini geliştiriyor ve sosyalleşmelerini sağlıyor. Ancak şiddet içerikli çevrimiçi oyunlar duygusal ve sosyal gelişimi üzerinde olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden oluyor” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin