Sarı Yelekliler Facebook üzerinden örgütlendi

Oya Tronscorff / Paris

0
Sarı Yelekliler

Paris Savcısı, “Sarı Yelekliler” hareketinin liderlerinden biri olan Éric Drouet’in, “başkent Paris’e girişinin yasaklanması” talebinde bulundu.

Hareketin 22 Aralık’taki altıncı cumartesi gününde (act 6), önceki haftaya göre keskin bir düşüş görüldü. İçişleri Bakanlığı, 2000’i Paris’te olmak üzere 38 bin 600 gösterici olduğunu duyurdu. 17 Kasım’daki zirve noktasında 282 bin göstericinin tespit edilmesinden bu yana harekete katılım azaldı. Polise göre, 22 Aralık’ta ülkenin genelinde 220 kişi yakalandı, 81’i gözaltına alındı. Paris’te yakalanan 142 kişiden  “şiddete başvurma amacıyla topluluk oluşturma” suçlamasıyla gözaltına alınanların sayısı 19. 8 Aralık’taki hareketin başlarında, polis bir günde yaklaşık bin 500 kişiyi gözaltına almıştı.

Sarı Yelekliler
Éric Drouet

Elysee Sarayı’na girme çağrısı yapan Sarı Yeleklilerin figürlerinden biri olan Eric Drouet, bu pazar günü 22 Aralık’ta olaylardaki rolünden ve üzerinde sopa bulundurmaktan dolayı savcı karşısına çıktı. AFP’nin (Fransız Haber Ajansı) adli bir kaynaktan aldığı habere göre; 22 Aralık Cumartesi günü Paris’teki gösteriler sırasında yakalanan Sarı Yelekliler hareketinin liderlerinden biri olan Éric Drouet hakkında, Savcı, başkent Paris’e girişinin yasaklanması talebinde bulundu. Bu kaynağa göre Drouet, bir tür sopa taşıdığı tespit edildikten sonra “yasaklı D kategorisinde silah taşıma” ve “şiddet veya yıkım için oluşturulmuş bir gruba katılma” suçlarından yargılanacak.

L’OBS’un haberine göre; Melun (Seine-et-Marne) bölgesinde tır şöförü olan 33 yaşındaki Éric Drouet, “popüler” ve “tamamen apolitik” olarak ilan edilen protestolardaki liderlerden biri. Facebook sayfasında, 22 aralık Cumartesi günü için, önce Versaille’da toplanma cağrısı yapmış, daha sonra hedef değiştirerek “Sarı Yelekliler”i Paris’in Montmartre tepesindeki gösterilere davet etmişti. Protestocular daha sonra başkentteki çeşitli mahallelerde gösteriler düzenlendiler. Paris Savcısı’na göre; Drouet, 8 Aralık’taki gösteriden önce Facebook’taki grubunda “Elysee Sarayı’na girme” çağrısı yaptı. Ardından, “bir suç veya suçun provokasyonu ” ve “yasadışı bir gösteri düzenlenmesi” soruşturmasına hedef olan bu sözleri göreceli hale getirmeye çalıştı.

Sarı Yelekliler kimler?

Le Monde gazetesi, hareketi yürütenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için, 70 araştırmacının hazırladığı  sosyolojik bir çalışmanın sonuçlarını yayımladı. Bu araştırmaya göre hareketteki  kadın sayısı erkek sayısına neredeyse eşit, yaş ortalaması 45. Sarı Yelekliler arasında görüşme yapılanlar içinde, özel sektörde maaşlı olarak çalışanların oranı %33.3, mavi yakalı işçilerin oranı %14.4, yöneticilerin oranı ise %5,2.  Ayrıca dörtte biri de çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu aktif olarak çalışmayan insanlar. Gazeteci Guillaume Daret, France 2 kanalında, bu raporun sonuçlarını değerlendirirken şunları söyledi: “Mali düzeyde, sarı yeleklerin ortalama hane geliri, tüm Fransız nüfusun ortalama aylık hane gelirinden biraz daha az olan 1,700 €’dur”. “Bunlar ortalamanın altında gelir düzeyine sahip Fransızlar ama en fakirler değiller.” diye ekliyor. Siyasi yönelimleri ile ilgili ise “üçte birinden fazlasının apolitik” olduklarını, söylüyor. Kendilerini aşırı solda tanımlayanların oranı %15, aşırı sağ ise %5’ten biraz fazla.

Sarı YeleklilerLe Figaro  gazetesi de her bölgedeki Sarı Yeleklilerin katılım oranını çeşitli sosyoekonomik göstergelerle karşılaştırarak bir rapor yayımladı. Le Figaro’nun hazırladığı tablolara göre, her şeyden önce, hareketin başlangıcından beri en hareketli bölümler seyrek nüfuslu kırsal bölgelerdir. Ayrıca, “Sarı Yelekler”in eylemlerinin yoğunlaştığı bölgelerin ekonomik olarak kırılgan olduğu da belirtiliyor: “Özel sektördeki net ortalama saatlik ücret genellikle ulusal ortalamanın altında ve hayat standartları da ortalamadan daha düşüktür. Ancak, bölgeler kırılgan olsa da en yüksek işsizlik oranına sahip olanlar değildir. Bu bir istihdam sorunu değil, yaşam standartları ve satın alma gücü ile ilgili daha çok. Eylemlerin olduğu bölgeler, nüfusun daha fazla çalışanı, zanaatkârları, esnafı ve girişimcilerinin yanı sıra işçilerin olduğu ve az eğitimli veya eğitimsiz insanın olduğu yerlerdir.

28 Kasım Çarşamba günü BFMTV için yapılan bir ankete göre, Sarı Yeleklilerin oranı Fransızların % 20’sini temsil ediyor. Bu oran, kırsal bölgelerde nüfusu 2 bin ila 20 bin arasında olan küçük kent ve kasabalarda yaşayanlar arasındaki gelir düzeyi düşük olan kesimlerde daha yüksek  (% 27).

Sarı YeleklilerFacebook’un rolü

“Sarı Yelekliler” hareketi, sosyal ağlara ve özellikle de Facebook’a çok şey borçlu: Kendisini burada organize ediyor ve bu sayede  kararlı varlığını devam ettiriyor. 33 yaşındaki tır şöförü Éric Drouet, 17 Kasım’da tüm Fransa’daki gösterileri Facebook üzerinde başlatan kişi. Kendisi aynı zamanda bir hafta sonraki eylemi de Facebook üzerinden başlatmıştı.

Figaro’ya göre; sosyal ağlarda çok önemli bir topluluk oluşturan, Facebook’taki “Sarı Yelekliler” tartışma  grubunun ve benzerlerinin yüz binden fazla üyesi var. En çok sayıda üyesi olanlar arasında, özellikle 300 binden fazla üyesi olan Éric Drouet ve Priscilla Ludosky tarafından yönetilen “la France en colere” (Fransa kızgını) grubunu görüyoruz. 160 bin üyesi olan “Gilet Jaune” (Sarı Yelek) ve 144 bin üyenin toplandığı Maxime Nicolle “Fly Rider info blocage” da onu izliyor. Décideurs Magazine’e göre; Sarı  Yeleklilerin başlarında onları yöneten liderler var. Instagram görüntüleri ve Facebook hesaplarının arkasında, moderatörler ve koordinatörler görüyoruz. Bu liderler, göründüğünden daha senkronize ve koordineli, bu da muhtemelen hareketin başarısını açıklıyor.” gibi bir birleştirici bir unsur çevresinde toplanıyorlar.

Sarı YeleklilerTalepleri neler?

Liberation gazetesi, Toulouse’daki sosyal bilimler araştırmacıları ekibi, sosyal ağlar üzerinde ( Twitter ve Facebook)  yapılan bazı tartışmaları analiz ederek hazırladığı bir rapor yayımladı. Bu raporda öncelikle ISF’nin (servet vergisi) yeniden başlatılmasını ve RIC’nin (referandum) uygulanmasını öngören talepler bileşimi ortaya çıkıyor. Çalışmanın yazarlarından Brigitte Sebbah “Konuyla ilgili ilk raporun sonucu aşağıdaki gibiydi.” diyor ve talepleri aktarıyor :

“Kırsal alanlarda altyapı ve ulaşım eksikliği, ekolojik geçiş sorununun gerçekten hükûmet tarafından desteklenmemesi, seçilmiş vekillerin maaşlarındaki haksız artış, satın alma gücünün düşmesi, asgari ücretin %15 arttırılması,  emekli maaşlarının arttırılması, ISF’nın (servet vergisi) yeniden uygulamaya konulması, çevreyi kirletenlerden vergi alınması (petrol tankerleri, yolcu gemileri) gibi konularda bu talepler.”

İkinci rapor ile ilgili olarak: “İkinci raporun sonucu da iki tane oldukça homojen kutup ve politika ortaya çıkarmaktadır: İlki mağduriyet talepleri ya da hükûmete, esas olarak da Emmanuel Macron’a hitap eden karşı teklifler. Diğeri de, RIC (yurttaş inisiyatifi referandumu)” diyor.

Sarı YeleklilerRIC-Halk İnisiyatifi Referandumu nedir?

Fransa’da yürütme ve milletvekilleri, belirli koşullar altında, genel oy hakkıyla metinler önerebilir. Halk girişiminin referandumu fikri, Fransa’da halihazırda var olandan farklı olarak, belirli sayıda seçilmiş yetkilinin onayını almak zorunda kalmadan halkın, seçmenlerin oylarına teklif sunmasına izin vermektir. Sarı Yeleklilere ne sunuyor?

Son haftalarda RIC talebinin bazı formülasyonları Sarı Yelekliler içinde ortaya çıkmıştır. Bu formülde, vatandaşlar “bağımsız bir kontrol organı tarafından denetlenen okunaklı ve etkili bir platform” üzerinde “700.000 imza” elde ettikleri takdirde “bir yasa önerisi” yapabilirler. Buna göre, Ulusal Meclis, teklifin, gerekli imzaları topladıktan sonra en geç bir yıl içinde “tüm Fransızların” oylamasına sunulmadan önce görüşmesini ve tamamlamasını sağlamalıdır.

Öte yandan Emmanuel Macron, bu tür teklifleri hiçbir zaman dikkate almadı. BFMTV’ye konuşan Meclis Başkanı Richard Ferrand (LREM), “Her şey tartışılabilir, RIC de dâhil olmak üzere.” dedi.

10 Aralık Pazartesi günü Cumhurbaşkanı tarafından satın alma gücü lehine bir duyuru yapılmıştı. Gelecek aydan itibaren, asgari ücretli bir çalışanın net aylık ücreti 100 avro artacak, fazla mesai vergiden muaf olacak ve maaşı 2 bin avrodan az olan emekliler için CSG’nin (sosyal gider kesintileri) artırılması iptal edilecek. Ayrıca şirketler, çalışanlara vergiden ve sosyal kesintilerden muaf, bin avro tutarında isteğe bağlı istisnai bir prim ödeyebilecekler. Bu tedbirler, benzin fiyatı artışlarının iptali ile birleştiğinde, yaklaşık 10 milyar avroya mal olacak. Yaklaşık on beş milyon Fransız asgari ücretli, emekli veya fazla mesaiden yararlanıyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin