SANA: ABD saldırısında 9 sivil hayatını kaybetti

0
SANA: ABD saldırısında 9 sivil hayatını kaybetti

Suriye resmi haber ajansı SANA, ABD’nin Şaryat hava üssüne düzenliği füze saldırısında dördü çocuk dokuz sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

SANA’nın açıklamasına göre ABD saldırısı sonrası Şayrat hava üssü yakınlarındaki köylerde de sivil can kayıpları yaşandı. SANA’nın haberine göre, saldırıda ayrıca yedi kişi yaralandı ve bölgedeki evler de ağır hasar gördü.

Humus Valisi Telal Barazi ise tam olarak hasar kaydı çıkarmak için erken olduğunu saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişinin hayatını kaybettiğini, büyük miktarda da maddi hasar olduğunu açıklamıştı.

Suriye askeri kaynakları ise Tuğgeneral İsa Halil İbrahim’in de aralarında bulunduğu üs içinde görevli 6 üst düzey komutanın öldüğünü, 14 savaş uçağının da imha edildiğini duyurdu.

Suudi Arabistan ve İsrail’den destek

Suudi Arabistan ABD’nin saldırısına tam destek verildiğini belirten bir açıklama yaptı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de bir hava üssünü vurma kararına ‘tam destek’ verdiklerini bildirdi.

Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, “Başkan Trump kimyasal silahların kullanılması ve yayılmasını tolere etmeyeceği yönünde hem söz hem eylem olarak güçlü ve net bir mesaj gönderdi. İsrail, Başkan Trump’ın bu kararına tam destek vermekte ve Esad rejiminin korkunç eylemlerine karşı verilen bu kararlılık mesajının sadece Şam’da değil, aynı zamanda Tahran’da, (Kuzey Kore’nin başkenti) Pyongyang’da ve diğer yerlerde de yankılanmasını ümit etmektedir” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin