Sabancı Üniversitesi’nden “Ermeni Soykırımı” çalıştayı

Sabancı Üniversitesi’nin de içinde olduğu çeşitli kuruluşlar Berlin’de ‘Ermeni Soykırımı’ konusunda çalıştay düzenliyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında ‘Ermeni Soykırımı’ konusunda bir çalıştay düzenlenecek. Çalıştay Potsdam Üniversitesi’nde yapılacak. Çalıştayın açılış ve kapanış konuşmalarını da Sabancı Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Hülya Adak yapacak.

Çalıştay programı şöyle: 

Eylül 14, 2017

Karşılama: Sabancı Üniversitesi’nden Hülya Adak ve Berlin Avrupa Akademisi’nden Andrea Despot

Konferans

Giriş: Rolf Hosfeld (Lepsiushaus Potsdam)

Açılış konuşması: Stefan Ihrig (University of Haifa)

Ermeni Soykırımını Avrupa ve Dünya tarihiyle tekrar bütünleştirmek

Yorumlar: Fatma Müge Göçek (Michigan Üniversitesi)

Çalıştay’a tepki

Öte yandan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Berlin’de “Ermeni Soykırımı” başlığıyla düzenlenecek çalıştayın bir safsata ve önyargıdan ibaret olduğunu ifade ederek, “Çalıştay, daha başlığıyla ön yargıyı, suçlamayı ve safsatayı dayatmaktadır.” dedi. Çalıştay’a sosyal medyadan da çok sayıda tepki geldi.

‘Soykırım çalıştayı’ yanıtı

Öte yandan Sabancı Üniversitesi Alman Potsdam Üniversitesi’nde yapılacak Ermeni Soykırımı konulu çalıştaya katılımı hakkında bir açıklama yaptı.

14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında Potsdam Üniversitesi’nde yapılacak çalıştaya ‘soykırım iddialarına karşı çıkanların çağrılmadığı’ şeklinde haberler yayınlanmıştı. Açılış ve kapanışını Sabancı Üniversitesi’nden bir akademisyenin yapacağı ve üniversitenin düzenleyiciler arasında göründüğü belirtilen çalıştayı gündeme getiren Hürriyet yazarı Yalçın Bayer’in köşesinde bugün bir yanıt yayınlandı. Üniversitenin etkinliğe ev sahipliği yaptığı bilgisinin doğru olmadığı belirtilen Sabancı Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi açıklamasında, “Öğretim üyelerimiz Sabancı Üniversitesi Akademik Özgürlük İlkeleri çerçevesinde yürüttükleri araştırmalarda ulaştıkları araştırma sonuçlarını yayınlama, tartışma ve yorumlamada özgürdürler. Sabancı Üniversitesi öğretim kadrosu ve yönetimi, her üniversite üyesinin bireysel bilimsel görüş ya da sanatsal ifade hakkını korumakla yükümlüdür. Bununla birlikte kamuoyu önünde ifade edilen görüşler hiçbir biçimde üniversiteyi bağlamaz. Konuyu sizlerin de bilgisine sunarız” dendi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin