Roman Kahramanları Dergisi editörüne Japonya’dan ödül

Roman Kahramanları Dergisi Japon Edebiyatı dosyası yazarı ve editörü Ali Volkan Erdemir “Japonya Ödülü” aldığı öğrenildi.

 

Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından 1 Aralık 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Volkan ERDEMİR’in “2020 Yılı Japonya Dışişleri Bakanı Ödülü” ile taltif edileceği bilgileri verildi.

Japonya’ya ilişkin anlayışın gelişmesine katkı sağladı

Erdemir, Erciyes Üniversitesi, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı olarak eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmesinin yanı sıra, çeşitli yazılı eserleri, sempozyum sunumları vb. çalışmaları vasıtasıyla Türkiye’de Japonca eğitiminin ve Japonya çalışmalarının gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Ayrıca, Murakami Haruki, Oe Kenzaburo, Mishima Yukio gibi yazarların modern ve çağdaş Japon edebi eserleri ile Matsuo Basho’nun haiku şiirlerini Türkçe’ye çevirerek yayınlanmasını sağlamış, Japon edebiyatı ve haiku şiirinin tanıtılması ve yayılması vasıtasıyla Türk toplumunda genel olarak Japonya’ya ilişkin anlayışın gelişmesine büyük katkı sağladığı edinilen bilgiler arasında.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin