”Rapunzel” hastası çocuğun midesinden saç, iğne ve plastik çıktı

0

Saçlarını ve çevresindeki küçük cisimleri yutan 11 yaşındaki Rapunzel hastası Dua Abdrabba’nın midesinden saç kılı, plastik, iğne gibi materyaller çıktı. Çocuğun yuttuğu büyük kitlenin ince bağırsaklarını tıkadığı belirlendi. 

Libya’da yaşayan 11 yaşındaki Rapunzel hastası Dua Abdrabba’da birkaç yıl önce Rett Sendromu’na bağlı Rapunzel hastalığı gelişti. Saçlarını ve yakınındaki her türlü cismi istemsiz bir şekilde yemeye başlayan çocuk, bir süre sonra rahatsızlandı. Küçük kız, hastalığının ilerleyen evresinde ise kusmaya ve yemek yiyememeye başladı. Türkiye’ye gelen aile, kızlarını İzmir’deki bir hastaneye götürdü. Dua’nın çekilen tomografisinde midesinde bir kitle tespit edildi.

Ameliyat sonrası saçları yiyebilir diye kesildi

Beslenmesi bozulan, kusmaları kesilmeyen çocuk için acil ameliyat kararı verildi. Ameliyatta hastadan mide şeklini almış içerisinde kıl, iplik ve iğnelerin yer aldığı bir kitle çıkartıldı. Başarılı geçen operasyonun ardından Dua, serviste tedavi altına alındı. Çocuğun saçları da önlem amacıyla kısacık kesildi. Annesi Hamedah Abdrabba, kızını sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür etti.

Nöroloji Uzmanı Turan Poyraz, hastanın Rett Sendromu’na bağlı Rapunzel Sendromu’na yakalandığını tespit ettiklerini belirterek, “Bu rahatsızlık saç yeme hastalığına (trikofaji) yol açıyor. Rapunzel hastası çocuklar sürekli bir şeyler yemeye çalışır. Saçını, çevresindeki şeyleri yemeye çalışır. Yedikleri maddeler midede birikir. Mideyi tıkadıkça normal beslenmesi bozulmaya başlar. Bulantı ve kusma atakları, kilo kaybı, iştahsızlık oluşur. Yediği tüm materyaller, mide içeriğinin tamamını kaplar ve mide şeklini alır” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin