Rabia Naz’ın şüpheli ölümü gizemini koruyor

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018 tarihinde evinin önünde yaralı olarak bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümü gizemini koruyor. Öte yandan AKP’li Nurettin Canikli, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için mücadele eden baba Şaban Vatan hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Giresun’un Eynesil ilçesinde 12 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümü gizemini koruyor. Rabia Naz’ın ölümünün intihar ya da yüksek yerden düşme olduğu öne sürülürken baba Şaban Vatan, kızının araba çarpması sonucu yaşamını yitirdiğini, AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti. Baba edindiği bilgelere göre, Eynesil Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kazayı gerçekleştirdiğini ve olayın örtbas edilmeye çalışıldığını iddia etmişti.

AKP’li Nurettin Canikli, Rabia Naz’ın ölümünün aydınlatılması için mücadele eden baba hakkında suç duyurusunda bulundu. Baba, ifadeye çağrılmasının ardından “Bir baba adalet arıyor ama sonuç alamıyor. Bu dosya neden kapatılmaya çalışılıyor?” diye sordu. Rabia Naz’ın ölüm sebebi emniyet kayıtlarında, “beşinci kattaki evinden atlayarak intihar etti” olarak geçiyor. Emniyetin hazırladığı raporda, annesi kızınca Rabia Naz’ın psikolojisinin bozulduğu ve pencereden atlayarak intihar ettiği belirtiliyor. Ayrıca Rabia Naz’ın okuduğu kitaplardan etkilendiği de ifade ediliyor.

Psikiyatra sevk edilmiş

Baba, yaptığı araştırmalar ışığında kızının intihar sonucu değil, bir aracın çarpması sonucu öldüğünü, Canikli’nin devreye girmesiyle de olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti. 11 yaşındaki kızının şüpheli ölümünün aydınlatılması için aylardır kampanya yürüten baba, 21 Mart’ta savcılığın talimatıyla akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için psikiyatra sevk edilmişti.

“Bu dosya neden kapatılmaya çalışılıyor?”

Kızının ölümüne ilişkin sorumlu tuttuğu kişilerle ilgili defalarca suç duyurusunda bulunduğunu fakat hiçbirinden sonuç alamadığını söyleyen baba, “Bir baba adalet arıyor ama sonuç alamıyor. Bu dosya neden kapatılmaya çalışılıyor, yayın yasağı neden getiriliyor? Şaban Vatan’ın kızı geri gelmeyecek ama Ağrı’daki Leyla kızımız gibi niceleri var. Bunlar için bu dosya aydınlatılmalı” şeklinde konuştu.

”Tehditlerle yaşadık”

Kızının ölümünü aydınlatmaya çalışırken ölüm tehdidi aldığını, kendisine ve eşine hakaretler edildiğini söyleyen Vatan, bunlarla ilgili şikayetlerinin de sonuçsuz kaldığını belirtti. Baba Vatan, “Tehdit aldığımın hemen arkasından gidip suç duyurusunda bulundum. Telefonumun HTS kaydının çıkarılmasını istedim. Aylar geçti hâlâ bir şey yapılmadı. Ağza alınmayacak küfürler edildi hem bana hem eşime. ‘Seni yaşatmayacağız’ denildi. Biz bu tehditlerle yaşadık. Tehditleri Giresun valisine de sundum. Vali bey durumu kaymakamla görüşebilirsin diye mesaj attı. Bunu da sosyal medyadan yayımladım. Ben bunlarla karşı karşıya kaldım. Adaletle hareket edip her şeyi milletin huzuruna sundum” ifadelerini kullandı.

Hacettepe: Trafik kazasına bağlı çarpma

Baba Vatan’ın detaylı inceleme için başvurduğu 17.09.2018 tarihli Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Tümer imzalı raporda, olayın trafik kazasına bağlı çarpma sonucu meydana gelebileceği belirtilmişti. Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan rapor şu şekilde:

”Literatür incelemesi ve tıbbi değerlendirme kısımlarında belirtilen nedenlerden dolayı Rabia Naz Vatan’da saptanan ve ölü muayene tutanağı ve otopsi raporunda belirtilen bulguların trafik kazasına bağlı çarpma sonucu meydana gelmiş olabileceği kanaatini bildirir adli tıp kurumu raporudur.”

Giresun Adli Tıp Kurumu: Yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması

Giresun Adli Tıp Kurumunun hazırladığı raporda ise, çocuğun ölümünün “yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği” belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu olgunun ölü muayene ve otopsi işlemleri sırasında saptanan travmatik değişikliklerin yara yeri ve özellikle dikkate alındığında yeniden canlandırma işlemi oluşması mümkün lezyonlar da dahil olmak üzere iç organ yaralanmalarının her iki durumda da meydana gelebileceği, trafik kazası şeklinde görülen genel beden travmalarıyla görülmesi beklenen birincil ve ikincil lezyonlar, diz altı bölgede tipia ve fibula kemiklerinde, tampon kırıkları, eşitli ekimozlar gibi tipik lezyonların tespit edilmemiş olması, özellikle ayak bileklerinde ciltte yırtılma şeklinde hasara yol açan açık kemik kırıkları, femur boyun kırığı, pelvis kırıkları ve lomber vertebrada kompresyon kırığı ve medulla spinalis hasarı gibi yüksekten düşmeye bağlı travmalara ait tipik lezyonların görülmesi sebebiyle Rabia Naz Vatan’ın ölümünün yüksekten düşmeye bağlı genel beden travması neticesinde meydana gelmiş olabileceği kanaatini bildirir rapordur.”

Giresun Barosu Rabia Naz soruşturmasına müdahil oldu

Rabia Naz’ın davasına müdahil olmadığı ile ilgili son günlerde sosyal medyada tepki çeken Giresun Barosundan açıklama geldi. Baro Başkanı Avukat Soner Karademir yaptığı yazılı açıklamada, “Sorumlulukları olanların düşünceleri, mevki ve makamları, sıfatları her ne olursa olsun yasalar önünde gereken karşılığı bulmaları için konunun ilk günden itibaren takipçisi olduğumuzu ve bundan sonra da sonuna kadar olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarız” ifadelerine yer verdi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin