Putin’den ABD’ye nükleer füze uyarısı: “Siz üretirseniz biz de üretiriz”

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) resmi olarak çekilen ABD’nin nükleer silah üretimine başlaması durumunda Rusya’nın da kısa ve orta menzilli nükleer füzeler üretmeye başlayacağını açıkladı.

ABD geçen hafta INF’den resmi olarak çekilmişti

Reuters’ın aktardığına göre Putin, dün gerçekleştirdiği toplantıda Rusya Güvenlik Konseyi ile bir araya geldi. Putin bu toplantıda istihbarat servislerinden, savunma ve dışişleri bakanlıklarından ABD’nin nükleer füze üretmek, geliştirmek veya yerleştirmek için atabileceği adımları yakından takip etmesini talep etti.

Rusya lideri yaptığı açıklamada, “Rusya ABD’nin bu sistemleri geliştirmeyi bitirip üretmeye başladığına dair güvenilir istihbarat alırsa benzer füzeler üretmek için tam efor göstermekten başka seçeneği kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Putin’den ABD’ye diyalog çağrısı

ABD ve Rusya arasındaki silah kontrolu anlaşması INF 500 ila 5 bin 500 kilometre mezili olan füzelerin kullanımını yasaklıyordu. ABD, Moskova’nın yasaklı tipte bir füze yerleştirdiğini iddia ederek anlaşmadan çekilme kararı almış ve geçen cuma günü resmi olarak pakttan çekilmişti.


Kaynak: t24/Dış haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin