Pilotsuz uçaklar 2018’de deneme uçuşlarına başlıyor

0

Dünyanın en büyük uçak ve helikopter üreticilerinden Boeing, 2018’de pilotsuz uçaklarla deneme uçuşu yapmaya başlayacağını duyurdu. UBS tarafından yapılan bir araştırma ise birçok kişinin, pilotsuz uçak fikrini “ürkütücü” bulduğunu gösteriyor.

BBC Türkçe Servisi’nin aktardığı araştırmaya göre, araştırmaya katılan 8000 kişiden sadece yüzde 17’si pilotsuz uçağa binebileceğini söyledi.

“Bilgisayarın çalışması için hala birilerine ihtiyaç var”

İngiliz Pilotlar Birliği’nden güvenlik uzmanı Steve Landells, “Çağ ötesi bu fikrin yarattığı heyecan dalgasıyla ilgili kaygılarımız var. Bazıları, pilotsuz hava yolculuğuyla ilgili gerçekleri unutmuş gibi görünüyor” diyor.

Landells şunları söylüyor:

“Kokpitte otomasyon yeni bir şey değil. Hatta otomasyon birçok operasyona destek veriyor. Ancak her gün pilotlar, yapmaları gereken seyi yapamayan otomatik sistemlere müdahale etmek zorunda kalıyor. Bilgisayarlar çalışmayabilir. Sık sık da çalışmıyor. Bilgisayarın çalışması için hala birilerine ihtiyaç var.”

‘Yaş arttıkça korku artıyor’

Öte yandan araştırma, yaş artıkça, bu uçaklara duyulan güvensizliğin de arttığına işaret ediyor.

45-54 yaş aralığındakilerin yarısından fazlası, fikre olumlu yaklaşmazken, 25-34 yaş grubundakilerin yüzde 30’u pilotsuz uçakları deneyebileceğini belirtti.

UBS, pilotsuz uçaklarla, uçak yolculuklarının daha güvenli olacağını da öne sürüyor.

Şirkete göre, kazaların yüzde 70-80’i inşan hatasından kaynaklanıyor. UBS’e göre, bunda uçuş ekiplerinin yorgun olmasının payı yüzde 15-20.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin