Petrol devi Shell güneş enerjisine yatırım yapıyor!

Kısa bir süre önce elektrikli otomobil şarj istasyonlarının yaygınlaştırılması için harelete geçen Petrol devi Shell, şimdi de ABD merkezli bir güneş enerjisi şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Royal Dutch Shell, ABD merkezli bir güneş enerjisi şirketine yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirket, ABD genelinde yaklaşık 100 adet güneş enerjisi tesisi işleten Nashville merkezli Silicon Ranch Corp‘dan yüzde 44 oranında hisse satın alacak.

Shell’in Güneş Enerjisi Bölümü Başkan Yardımcısı Marc van Gerven verdiği bir demeçte iddiayı doğrularken, yapılan açıklamaya göre yatırım, şirketin performansına göre değişmek kaydıyla, 217 milyon Dolar kadar olabilir. Bu durumda Shell şirketin en büyük hissedarı haline gelecek.

Shell’in rakipleri BP Plc ve Total SA’da güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarını arttırıyor, Avrupa’nın en büyük petrol şirketi olan Shell ise bir adım daha ileri giderek 2019 yılına kadar Avrupa’da 80 adet yüksek güçlü şarj istasyonu inşa etmeyi taahhüt etti.

Shell’in CEO’su Ben van Beurde geçen yıl katıldığı bir televizyon programında dünya ekonomilerinin fosil yakıtlardansa elektrik kullanımına doğru geçmesinin iyi bir şey olduğunu belirtirken  “Eğer 2 derecelik küresel ısınmadan kaçınmak istiyorsak, daha fazla oranda elektrikli, hidrojen yakıtla ve gazla çalışan otomobil penetrasyonuna ihtiyacımız var” demişti.

Shell 80 adet şarj istasyonu kuracak

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin