Penelope Gate Skandalı Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkiliyor

Penelope Gate Skandalı

Fransa’da cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adayı Fillon hakkında çıkan yolsuzluk skandalı seçim kampanyasına zarar veriyor

24 Ocak akşamı haftalık La Canard Enchaîné gazetesi Fransa merkez sağının nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday olarak gösterdiği François Fillion’un yolsuzluk haberlerini yayınladı. Gazete, François Fillon’un milletvekili iken, eşi Pénélope Fillon’u 1998-2007 yılları arasında mecliste kendisinin ve yerine bakan Marc Joulaud’un danışmanı olarak gösterip toplam olarak 500.000 Euro maaş bağlanmasını sağladığını iddia etti. Mayıs 2012’den Aralık 2013’e kadar da ayrıca Penelope Fillon’un “La revue des deux mondes” adlı, eşinin arkadaşı Marc Ladreit de Lacharrier’e ait bir dergide çalışıyor gösterilip kendisine aylık brüt 5000 Euro ödeme yapıldığını yazdı.

Bu iddialar üzerine Le Parquet National Financier (PNF-finansal suclara bakan mahkeme) gerçekte var olmayan bir iş yaratılmasından şüphelenerek Fillon hakkında kamuya ait fonların yolsuzluğu, sosyal varlıkların istismarı ve suçun saklanması iddiaları ile 25 Ocak’ta bir ön soruşturma açtı.

Yolsuzluk haberleri hız kesmiyor

“Le Canard enchaîné”, yolsuzluk haberlerine 2 Şubat’ta da devam ederek Pénélope Fillon’a toplam 900.000 Euro’nun üzerinde ödeme yapıldığını açıkladı. Millet vekili yardımcılığı görevinden 1988– 1990, 1998- 2002, 2002 – 2007 ve 2012 – 2013 yılları arasında 831.440 Euro brüt ve “La Revue Des Deux Mondes” adlı dergiden de mayıs 2012 – aralık 2013 dönemi arasında da 100.000 Euro aldığını yazdı.  2007 yılında 1 Ocak’tan çalışma kontratının bitiş süresi olan 31 Ağustos tarihine kadar, brüt maaşı aylık ortalama 10.167 Euro idi. Le Canard Enchaîné çarşamba günkü sayısında Penelope’un patronundan daha iyi maaş aldığını, hatta açıklanamaz bir şekilde bu miktarın meclis tarafından vekillerin danışman çalıştırmaları için ayrılan bütçeden de aylık 1200 Euro fazla olduğu yorumunu yaptı.

Haftalık gazetenin açıklamasına göre Marc Joulard, François Fillon’dan aldığı yetki ile millet vekili olduğunda Pénélope Fillon’un maaşında yüzde 52 oranında artış oldu. Kontratın bitiminde Fillon çifti Cahuzac yasasının yürürlüğe girmesinden çekindiler. Bu yasaya göre vekiller eşlerinin de gelirlerini devletin yüksek otoritelerine bildirmek zorundalar. Penelope yasanın yürürlüğe girmesine bir ay kala görevinden istifa etti. Gazete François Fillon 2005-2007 yılları arasında Senatoda iken iki çocuğuna da brüt 84.000 Euro ödeme yapıldığını anımsattı. Cumhuriyetçilerin adayı TF1 kanalında kendisinin çocuklarını avukat olarak işe aldığını açıkladığı halde söz konusu dönemde çocuklarının henüz diploma sahibi olmadığı ortaya çıktı. Kızı vekil danışmanı olarak 1 Ekim 2015 ve 31 Aralık 2016 tarihleri arasında, 23 yaşındayken çalışıyor görünüyordu ve kendisine toplam brüt 57.084 Euro ödendi. Kontratının bitim tarihinde ise oğlu bu göreve getirildi, toplam brüt 26.600 Euro ödendi. Haftalık gazetenin bildirdiğine göre oğluna kızından %27 oranında fazla ödeme yapıldı. Le Canard François Fillion’u aynı zamanda maaşlar arasında eşitsizliğe sebep veren kadın düşmanlığı ile de suçladı. Açılan soruşturma sırasında Fillion maaş bordroları ile birlikte eşinin La Revue Des Deux Mondes dergisindeki editörlük projeleri için işe alınma kontratını da sundu. Bu da eşinin gerçekten danışman olarak çalıştığı ve aynı zamanda dergide yazarlık yaptığına ilişkin şüphelere sebep oldu. Fillon’un kampanya sözcüsü Thierry Solere’e göre “Penelope Fillon’un, eşinin danışmanı olduğu doğru. Ama bunda bir yanlışlık yok. Milletvekillerinin eşlerini danışman yapması oldukça sık görülen bir durum”. Buna rağmen Penelope’un bu görevi gerçekten yerine getirmediğine ilişkin France 2’de yayınlanan ve Elise Lucet tarafından sunulan “Envoyé spécial” adlı TV programında, 2007 yılında “Daily Telegraph adlı İngiliz gazetesi tarafından Pénélope Fillon ile yapılan röportajda kendisinin hiçbir zaman eşinin yardımcılığı görevini yerine getirmediğini açıkladığı bir video yayınlandı. 6 Şubat’ta Filion basının önünde eşinin ve çocuklarının gerçekte bu görevleri légal olarak ve şeffaflıkla yerine getirdiklerini bir kez daha tekrar etti. 14 Şubat tarihinde yine Mecliste kendi partisinin vekilleri önünde yaptığı konuşmada adaylıktan çekilmeyeceğini bir kez daha ısrarla vurguladı.

Mahkeme devreye girdi

Le Parquet National Financier (finansal suçlara bakan mahkeme) 24 Şubat akşamı ismi açıklanmamış kişi veya kişiler hakkında soruşturmaya yol açabilecek hukuksal bilgi toplanılması kararını verdi. Bu karar söz konusu kişi hakkında kamu fonunun yolsuzluğu, sosyal varlıkların istismarı, suçun saklanması, kamuya ait hayatın şeffaflığının devletin yüksek otoritelerine eksik sunumu suçları ile ilgili hukuksal bilgi edinilmesini hedefliyor.

Oya Tronscorff / gazeteistanbul / Paris

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin