Pembe Boraze cinayeti davası başladı

Kayseri’de 6 yıl sonra aydınlatılan Pembe Boraze cinayeti davasında, babaannesini öldürdüğü iddiası ile tutuklu yargılanan 17 yaşındaki torun, ilk kez hâkim karşısına çıktı.

28 Nisan 2012 tarihinde Kayapınar Mahallesi’nde 82 yaşındaki Pembe Boraze, evinin balkonunda boğazı kesilmiş halde ölü olarak bulunmuştu. Aradan geçen 6 yılda olayın faillerinin bulunamaması üzerine, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hüseyin Bekmez’in talimatı üzerine özel ekip kuruldu.

İl Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Cinayet Büro Amirliğinden dedektiflerin de desteğiyle Boraze dosyası yeniden incelemeye alındı. 6 ay süren teknik takip ve 82 kişiden alınan ifadeler sonucu yaşlı kadının, torunları R.K. ve F.B. tarafından öldürüldüğü tespit edildi.

Cinayetin sebebi dedikodu

Olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında yaşlı kadının 17 yaşındaki torunu F.B., gelini S.B. (56) ve oğlu F.B. (55) düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. İfadelerden elde edilen bilgilere göre yaşlı kadının, torunları hakkında dedikodu yaptığı iddiasıyla torunları tarafından öldürüldüğü belirlendi. Yurtdışında bulunan diğer cinayet şüphelisi torunu R.K. için de arama kararı çıkarıldı. Gelin S.B. ve oğlu F.B. hakkında başka bir soruşturma açıldığı öğrenilirken, F.B. hakkında “kasten nitelikli adam öldürme” suçundan da dava açıldı.

Boraze’ye yapılan otopside vücudunda 12 balta ve 6 bıçak darbesi olduğu tespit edildi. Kayseri 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu yargılanan torun F.B., öldürülen Boraze’nin kızı F.K. ile avukatlar hazır bulundu.

Torun suçu kabul etmedi

Torun F.B., mahkemede üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Ablası R.K. ile birlikte babaannesini öldürmediğini, olay günü geldiklerinde babaannesini o halde bulduklarını söyledi.

Mahkeme heyeti tanıkların dinlenilmesi ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ertelerken, duruşma sonrası Adâlet Sarayı dışında gerginlik yaşandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin