Patatesin fiyatı düştü!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Ne oldu da depolarda bu kadar patates varken patatesin fiyatı seçim öncesi 50 kuruştan 6 liraya çıktı. Patatesin fiyatı düştü ve düşmeye devam edecek” dedi. 

Ankara’nın Polatlı ilçesinde Türkiye’de ilk defa uygulanan Mevsimlik Tarım İşçileri Yerleşkesi açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Fakıbaba, patates fiyatının düştüğünü ve daha da düşeceğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fakıbaba; “Bakanlar Kurulunda ilk yaptığımız işlerden bir tanesi patatese ihracat desteği verdik. Fiyatlar çok yükseldiği zaman elinizde ithal ettiğiniz mal olmasına rağmen bazı spekülatörler, sadece ve sadece kâr amacı olan insanlar, çiftçinin ve üreticinin elinden malları topluyor ve depo ediyorlar. Ondan sonra bir fırsat kolluyorlar. O fırsatı yakaladıkları zaman 1 liralık malı 6 lira yapıyorlar. Biz ithalatı piyasayı regüle etmek için yapıyoruz. Ürünün azlığından dolayı değil. Yeterli patatesimiz var” ifadelerini kullandı.

Fakıbaba ayrıca ithalatın Suriye’den yapılması ile ilgili, “İthalatı yapan bakanlık biz değiliz. Mutlaka ama mutlaka Türkiye’nin çıkarları için bu yapıldı. Ayrıca Suriyeli kardeşlerimizi kalkındırmak için de yapılmış olabilir” şeklinde ifade etti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin